România a pierdut și ultimul meci din preliminariile EuroBasket 2023

EuroBasket 2023 baschet Naționala de baschet feminin Baschet
Data publicarii: Duminica 12 Februarie 2023, 23:15
Data actualizarii: Duminica 12 Februarie 2023, 23:20

Naţionala României a fost învinsă de echipa Ungariei, cu scorul de 74-58 (21-12, 16-22, 15-10, 22-14), duminică, la Miskolc, în ultimul lor meci din Grupa C a preliminariilor Campionatului European de baschet feminin - FIBA EuroBasket 2023.

România a debutat cu o victorie în această campanie, 65-59 cu Islanda, iar apoi a pierdut următoarele cinci meciuri, joi având o prestaţie foarte slabă acasă cu Spania, 32-75.

România a pierdut şi mai clar în faţa Ungariei pe teren propriu, cu 40-99.

În meciul de duminică din echipa României s-au remarcat Anca Şipoş, cu 15 puncte, 6 recuperări, Nicolett Orban, cu 13 p, 3 rec, şi Ştefania Cătinean, cu 10 p, 4 rec, 6 pase decisive.

MVP-ul echipei Ungariei a fost Cyesha Goree, cu 19 p, 14 rec, 4 pd, dar evoluţii bune au avut şi Debora Dubei, 18 p, 8 rec, 5 pd, şi Aliz Varga, 11 p, 3 rec.

Ultimul meci al grupei va fi Islanda - Spania, duminică seara (ora 21:45).

Spania are 10 puncte şi va încheia pe prima poziţie, urmată de Ungaria, 10 puncte, Islanda are 6 puncte şi se va clasa pe locul al treilea, iar România (7 puncte) va ocupa ultimul loc.

Cele zece câştigătoare ale grupelor preliminare şi cele mai bune patru formaţii clasate pe locul secund în grupe se califică la turneul final. Israel şi Slovenia, gazdele EuroBasket 2023, sunt calificate direct la turneul final.