Zi ISTORICA pentru atletismul romanesc! Marian Oprea, BRONZ la Campionatele Europene de la Praga!

Marian Oprea Campionatele Europene de la Praga Florentina Marincu Atletism
Data publicarii: Sambata 07 Martie 2015, 20:59
Data actualizarii: Sambata 07 Martie 2015, 21:05

Atletul Marian Oprea a cucerit, sambata, medalia de bronz la triplusalt, la Campionatele Europene de sala de la Praga, la patru ani de la ultima sa performanta similara.

Marian Oprea a debutat in finala cu o saritura de 16,74 metri, cea mai buna performanta personala a sezonului, imbunatatita din a doua incercare la 16,91 metri, pentru ca urmatoarele sarituri reusite sa masoare 16,80 si 16,73 metri.

Medalia de aur a probei a fost castigata de portughezul Nelson Evora (17,21 metri, cea mai buna performanta personala a sezonului), iar cea de argint de Pablo Torrijos (17,04 , nou record national al Spaniei).

Tot sambata, Florentina Marincu a cucerit medalia de bronz in proba de saritura in lungime, cu dublu record european de junioare (6,70 metri si 6,79 metri), iar Alina Rotaru s-a clasat pe locul 4, cu cea mai buna performanta personala a carierei (6,74 metri).

Citeste aici mai multe detalii

Potrivit anuntului FR Atletism, obiectivul delegatiei Romaniei la CE de la Praga, care se incheie duminica, este obtinerea a 1-2 medalii si 6-8 calificari in finale. Ultima medalie obtinuta de Romania la CE de sala a fost la editia din 2011 (Paris), bronz, prin Marian Oprea, la triplusalt (17,62 metri).

Atleta Florentina Marincu a cucerit, sambata, medalia de bronz in proba de saritura in lungime, iar Alina Rotaru s-a clasat pe locul 4, la Campionatele Europene de sala de la Praga.

Cea mai buna saritura a Florentinei Marincu a masurat 6,79 metri, performanta cu care a cucerit medalia de bronz a probei, dupa incercari la 6,59 metri, 6,60 metri, 6,70 metri, si doua ratari.

La randul sau, Alina Rotaru a avut cea mai buna performanta de 6,74 metri, celelalte incercari masurand 6,50 metri, 6,53 metri si 6,69 metri. Ea s-a clasat pe locul 4.

Proba a fost castigata de Ivana Spanovici (6,98 metri, nou record national al Serbiei), urmata pe podium de Taroum Moguenara (Germania, 6,83 metri, cea mai buna performanta personala a sezonului).

Marincu a facut doua recorduri europene!

"Usor-usor, trebuie sa vina si medaliile pentru atletismul romanesc. Florentina Marincu si Alina Rotaru sunt atlete cu potential enorm pentru Jocurile Olimpice din 2016, acolo ne gandim.

E o bucurie medalia de bronz a Florentinei, ea a doborat in aceasta finala de doua ori recordul european de junioare, la 6.70 metri si la 6.79 metri, merita felicitari, la fel ca si Alina Rotaru.

S-au batut doua romance pentru medalie, a fost frumos si plin de emotii sa urmaresc de la fata locului lupta lor. Au luptat si s-au autodepasit amandoua", a declarat Gabi Szabo pentru Mediafax.

Tot sambata, in finala la triplusalt, Romania va fi reprezentata de Marian Oprea.

"Am inceput sa plang"

"Sunt extraordinar de fericita! Am inceput sa plang cand am fost sigura de medalie. Ca si mama in fata televizorului, ca si domnul profesor (antrenorul sportivei - n.r.). Am crezut in fortele mele si credeam ca am sa iau o medalie! Multumesc tuturor celor de acasa care m-au incurajat, ii iubesc pe toti, mai ales pe mama!

Concurenta cu Alina m-a motivat. stiam ca o sa ma bat cu ea si asa a fost! Astazi am fost eu mai buna! A fost o atmosfera extraordinara in sala! Dupa Nationalele de juniori I, unde am facut un concurs foarte bun, am fost foarte motivata! Am stiut ca pot sa iau o medalie", a declarat Florentina Marincu, citata de site-ul oficial al FR Atletism.

La randul sau, Alina Rotaru, ocupanta locului 4 in finala de sambata a declarat: "Sunt multumita! Mi-am indeplinit obiectivul sa ma calific in finala si mi-am imbunatatit si cea mai buna performanta personala! Concurenta dintre mine si Florentina este benefica!".