Pe ce loc a încheiat Alin Firfirică în finala mondială de la aruncarea discului. Season best pentru român!

Alin Firfirica aruncarea discului campionatele mondiale de atletism Daniela Stanciu saritura in inaltime Atletism
Data publicarii: Miercuri 20 Iulie 2022, 09:25
Data actualizarii: Miercuri 20 Iulie 2022, 09:27

Sportivul român a reușit cea mai bună performanță personală a sezonului, cu 65,57 metri.

Atletul Alin Firfirică a ocupat locul 7 în finala probei de aruncarea discului din cadrul Campionatelor Mondiale de atletism, la Eugene, în SUA.

Firfirică obţinuse calificarea cu o aruncare de 65,54 metri, cea mai bună performanţă a sezonului pentru el, pe care și-a îmbunătățit-o în finală, unde a aruncat 65,57 metri.

”În plină noapte la noi, Alin Firfirică a încheiat pe locul șapte finala de la aruncarea discului, cu o a șasea încercare care a măsurat 65,57 m, ceea ce reprezintă pentru elevul antrenorului Teodor Agachi un al doilea SB la această a 18-a ediție a Campionatelor Mondiale în aer liber, Oregon – 2022.

Surprinzător, pe prima treaptă a podiumului de premiere s-a urcat slovenul Kristjan Ceh care, la doar 23 de ani, a stabilit un nou record al competiției, cu 71,13 m, fiind urmat în clasament de doi lituanieni: Mylos Alekna (69,27 m) și Andrius Gudzius (67,55 m)”, a precizat Federația Română de Atletism pe pagina oficială de Facebook.

Daniela Stanciu, și ea calificată în finala de la săritura în înălțime, a terminat pe locul 10, cu 1,93 metri din ultima încercare, în competiția câștigată de australianca Eleanor Patterson (2,02, din prima încercare).