VIDEO Cel mai rapid om al planetei! Cine a câștigat cursa de 100 de metri de la Campionatele Mondiale de Atletism

Fred Kerley 100 metri campionatele mondiale de atletism Marvin Bracy-Williams Trayvon Bromell Atletism
Data publicarii: Duminica 17 Iulie 2022, 10:44
Data actualizarii: Duminica 17 Iulie 2022, 11:08

Americanul Fred Kerley a luat aurul cu un timp de 9.86, fiind urmat de conaționalii Marvin Bracy-Williams și Trayvon Bromell, ambii cu 9.88.

Probă regină a atletismului, cursa de 100 de metri a băieților de la Campionatele Mondiale de Atletism de la Oregon (SUA) a fost câștigată duminică de americanul Fred Kerley, care a terminat cu un timp de 9.86.

Kerley a fost urmat de conaționalii Marvin Bracy-Williams și Trayvon Bromell, ambii cu 9.88.

Fred Kerley, felicitat de marele Usain Bolt

”Am spus că vom reuși tripla și am făcut-o!”, a declarat Kerley, completat de prietenul Bromell: ”Toți trei ne-am dorit aurul, sunt fericit că am reușit să câștigăm toate medaliile”, conform World Athletics.

Proaspătul campion mondial a luat anul trecut decizia de a ”coborî” de la 400 metri la 100 metri și a fost felicitat după finală de marele Usain Bolt, deținătorul recordului mondial al probei.