Thriller pe Anfield! Liverpool are nevoie de o minune pentru a mai prinde Champions League

Liverpool Aston Villa Manchester United Newcastle Premier League Anglia
Data publicarii: Sambata 20 Mai 2023, 19:19
Data actualizarii: Sambata 20 Mai 2023, 19:18
Liverpool a remizat contra lui Aston Villa, pe teren propriu, scor 1-1, în penultima etapă a sezonului din Premier League.

Obligată să câștige pentru a păstra șanse reale în lupta pentru un loc de Champions League, Liverpool s-a văzut condusă la pauză. Mai întâi, Ollie Watkins a ratat un penalty în minutul 22, iar cinci minute mai târziu a deschis scorul Jacob Ramsey.

Liverpool a forțat revenirea în repriza secundă. Trupa lui Jurgen Klopp a avut un gol anulat de VAR, iar Roberto Firmino, aflat la ultimul său meci pe Anfield, a reușit să egaleze în minutul 90. "Cormoranii" au forțat în cele 10 minute suplimentare, însă partida s-a încheiat la egalitate, 1-1.

În urma acestui rezultat, Liverpool rămâne pe locul 5, cu 66 de puncte, la trei sub Newcastle și Manchester United, ocupantele pozițiilor 3 și 4, care au și un meci mai puțin disputat.

Pentru Liverpool, șansele de a obține calificarea în Champions League sunt minime acum. Echipa lui Jurgen Klopp trebuie să o învingă pe Southampton în ultima rundă, iar una dintre Newcastle și Manchester United să piardă ambele meciuri pe care le mai au de disputat. În caz de egalitate, departajare se va face la golaveraj.

Tot azi, Manchester United a făcut un pas uriaș către calificarea în Champions League, victorie pe terenul lui Bournemouth, 1-0, grație unui gol marcat de Casemiro în minutul 9.