VIDEO Surprize în prima zi din an, în Premier League! Tottenham, înfrângere pe teren propriu; Chelsea, egal cu o candidată la retrogradare

Premier League Chelsea Tottenham Anglia
Data publicarii: Duminica 01 Ianuarie 2023, 20:36
Data actualizarii: Duminica 01 Ianuarie 2023, 20:49

Etapa a 18-a din Premier League s-a încheiat cu duelurile Tottenham - Aston Villa și Nottingham - Chelsea.

În ambele meciuri s-au înregistrat scoruri surpriză, Tottenham fiind învinsă pe teren propriu, iar Chelsea obținând doar un rezultat de egalitate cu o candidată la retrogradare.

Aston Villa a produs o surpriză în Premier League, învingând duminică, în deplasare, pe Tottenham Hotspur, scor 2-0, într-un meci din etapa a 18-a.

La gazde au evoluat toţi titularii, dar Aston Villa a înscris de două ori în repriza secundă. Mai întâi a deschis scorul Emiliano Buendia, în  minutul 50, din assist-ul lui Ollie Watkins, apoi a majorat diferenţa Douglas Luiz, în minutul 75, după o pasă de la John McGinn.

Tottenham este pe locul cinci în Premier League, cu 30 de puncte, în timp ce Aston Villa se află pe poziţia a 12-a, cu 21 de puncte acumulate.

Chelsea a continuat seria rezultatelor nesatisfăcătoare, în ultimele cinci etape din Premier League obținând o victorie, un egal și trei înfrângeri.

Egalul l-a bifat în partida cu Nottingham, scor 1-1, pentru londonezi marcând Sterling, în minutul 16. Rezultatul final a fost stabilit după golul reușit de Aurier, în minutul 63.

Chelsea se află pe locul opt în clasament, cu doar 25 de puncte, în timp ce Nottingham ocupă poziția 18, cu 14 puncte.