Se întâmplă nu doar în Liga 1, ci și în Premier League! Clubul care a cerut oficial ca un arbitru să nu mai fie delegat vreodată la meciurile sale

Premier League Bournemouth Nottinham Forest Anglia
Data publicarii: Marti 26 Decembrie 2023, 11:39
Data actualizarii: Marti 26 Decembrie 2023, 11:40

Nottingham Forest a pierdut meciul de debut al lui Nuno Espirito Santo pe banca tehnică, împotriva lui Bournemouth, scor 2-3.

Forest nu avea nicio victorie în campionat de șase etape, astfel că Steve Cooper a fost demis, fiind înlocuit cu Nuno Espirito Santo. La meciul de debut, Nottingham a rămas în inferioritate numerică încă din minutul 23, când Willy Boly a fost eliminat, după ce a văzut al doilea cartonaș galben.

Gazdele au trecut în avantaj, chiar și în inferioritate numerică, prin Elanga, dar oaspeții au înscris de două ori prin Solanke. Wood a egalat, însă același Solanke a dat lovitura în prelungiri, aducând încă o înfrângere pentru Forest.

Nottinham Forest, cerere oficială ca un arbitru să nu mai conducă meciurile sale

Meciul s-a încheiat cu scandal din cauza arbitrajului, după eliminarea lui Willy Boly din prima repriză. Nottingham Forest a făcut chiar cerere oficială ca Rob Jones, centralul meciului, să fie suspendat și să nu mai oficieze vreodată meciurile sale, scrie Daily Mail

Howard Webb, șeful PGMOL, organismul care se ocupă de arbitrajul din Premier League, fost arbitru important și el, a luat legătura cu Nunpo Espirito Santo pentru a confirma grava eroare a lui Rob Jones. Forest a înaintat apoi plângerea și a cerut înregistrarea conversațiilor dintre arbitru și cei din camera VAR în legătură cu incidentul.

Este a doua oară când Nottingham Forest a făcut plângere către PGMOL împotriva lui Rob Jones, după ce s-au plâns și în urma înfrângerii cu Manchester United, scor 2-3, din septembrie. Jones se afla atunci în camera VAR, ajutându-l pe Stuart Attwell cu două decizii controversate împotriva lui Forest.