Ronaldo a ieșit la rampă în "Ziua Penalty" din Premier League! Granzii, victorii de la 11 metri

Cristiano Ronaldo Jorginho Mohamed Salah Premier League Raheem Sterling Anglia
Data publicarii: Sambata 11 Decembrie 2021, 21:40
Data actualizarii: Sambata 11 Decembrie 2021, 21:40

Sâmbătă a fost "Ziua Penalty" în runda cu numărul 16 din Premier League. Granzii au obținut victorii la limită grație loviturilor de la 11 metri de care au beneficiat.

Manchester City a jucat o repriză cu un om în plus contra lui Wolves, dar s-a impus doar cu 1-0. Raheem Sterling a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 66, iar trupa lui Pep Guardiola și-a consolidat prima poziție în Premier League.

Ronaldo a ieșit la rampă în "Ziua Penalty" din Premier League!

O desfășurare asemănătoare a fost și la Liverpool - Aston Villa 1-0, meciul în care s-a consemnat revenirea lui Steven Gerrard pe Anfield, de această dată în calitate de adversar. După două victorii consecutive cu 4-0 pe teren propriu împotriva lui Arsenal și Southampton, formația lui Jurgen Klopp s-a mulțumit cu o victorie la limită, după un gol din penalty înscris de Mohamed Salah. Egipteanul este golgheterul din Premier League, cu 14 reușite în 16 etape.

Dintre granzi, Chelsea a avut cele mai mari emoții. Londonezii au fost conduși de Leeds, după reușita lui Raphinhna (28'), dar Mount (42') a egalat până la pauză. Campionul european Jorginho și-a adus echipa în avantaj (58') după ce a transformat un penalty, dar oaspeții au restabilit egalitate prin Gelhardt, în minutul 83. Golul izbăvitor a venit pentru Chelsea în minutul 90+4, tot din penalty, marcator fiind același Jorginho.

Ziua s-a încheiat în același stil. Manchester United a avut și ea nevoie de un penalty pentru a câștiga pe terenul lui Norwich, scor 1-0. În minutul 73, Cristiano Ronaldo a fost faultat în careu și tot el a marcat de la 11 metri.

În urma acestor victorii dramatice, podiumul din Premier League rămâne la fel ca în runda precedentă. Manchester City (38p) este lider, fiind urmată de Liverpool (37p) și Chelsea (36p). Manchester United ocupă poziția a cincea, cu 27 de puncte.