Pantilimon a facut meciul VIETII! Doua parade geniale si si-a asigurat poarta lui Man City! Declaratia superba a lui Pellegrini:

Manchester City Costel Pantilimon Manuel Pellegrini Newcastle Anglia
Data publicarii: Joi 31 Octombrie 2013, 07:40
Data actualizarii: Joi 31 Octombrie 2013, 07:42

Costel Pantilimon a reusit calificarea cu Man City in turul urmator si i-a castigat total increderea antrenorului care l-a laudat la final.

Manchester City s-a calificat greu in turul urmator al Cupei Ligi Angliei dupa 2-0 in prelungiri in fata celor de la Newcastle. Costel Pantilimon a fost titular si a reusit cateva parade cu care si-a salvat echipa, una dintre ele fiind in ultimele minute ale timpului regulamentar!

Managerul lui Manchester City, Manuel Pellegrini, l-a laudat pe Pantilimon la finalul partidei: "Pantilimon a avut mereu increderea meau si cea a coechipierilor sai. Este un jucator bun si de aceea este aici. Poate ca nu a jucat prea mult pentru ca Joe Hart a jucat si anul trecut si anul acest dar am incredere in el sa-l folosesc. Cred ca pentru el si pentru echipa faptul ca nu am primit gol a fost foarte important" a spus Pellegrini dupa meci, citat de Sky Sports.

Interventia in fata lui Pappis Cisse din prelungiri a fost momentul cheie al meciului conform managerului lui Newcastle, Alan Pardew. Totusi, Pellegrini spune ca nu s-a decis in ceea ce priveste titularul postului de portar pentru meciul de campionat cu Norwich: "Pantilimon este un portar foarte bun si, in mod normal, joaca in Cupa Ligii si in Cupa Angliei. Acesta a fost un meci foarte important pentru el. Dar o sa incep sa ma gandesc la meciul cu Norwich de joi (astazi). Astazi (miercuri) m-am gandit doar la castigarea acestui meci.

Cred ca vom vorbit maine. Un portar va juca iar celalalt va avea sprijinul nostru total. Ne vom gandi serios la asta" a mai spus Pellegrini.