Arsenal Bournemouth Mikel Arteta Premier League Anglia
Data publicarii: Sambata 04 Martie 2023, 19:27
Data actualizarii: Sambata 04 Martie 2023, 19:28

Elevii lui Mikel Arteta au obținut o victorie importantă în cursa pentru titlul din Premier League.

Arsenal a încasat primul gol după doar nouă secunde. Philip Billing a deschis scorul, iar în repriza secundă, Marcos Senesi a majorat diferența în minutul 57.

Nimic nu o mai oprește acum! Arsenal a produs imposibilul în meciul cu Bournemouth

În 37 de minute, cu tot cu prelungiri, „tunarii” au reușit să întoarcă soarta meciului. Mai întâi, Thomas Partey a redus din diferență (minutul 62), iar Ben White a restabilit egalitatea cu 20 de minute înainte de fliuerul final.

Centralul partidei, Chris Kavangh, a dictat șase minute de prelungire pe final. Iar elevii lui Mikel Arteta s-au năpustit în careul advers, ca în minutul 90+7, Reiss Nelson să producă imposibilul și să aducă cele trei puncte pe Emirates.

În urma victoriei, Arsenal a revenit la cinci puncte diferență de ocupanta locului secund, Manchester City, care câștigase împotriva lui Newcastle pe Etihad cu 3-0 și se apropiase la două puncte de trupa de pe Emirates.

Arsenal, în această stagiune

După 26 de etape disputate, „tunarii” au înregistrat 63 de puncte din 78 posibile. În consecință, echipa dirijată de Mikel Arteta a obținut 20 de victorii, trei rezultate de egalitate și trei înfrângeri.

În următoarea rundă din Premier League, Arsenal o va întâlni pe Fulham pe 12 martie, de la ora 16:00. Ultima confruntare dintre cele două formații s-a terminat 2-1 în favoarea liderului din primul eșalon al Angliei.