Manchester United - Newcastle Manchester United Newcastle Anglia
Data publicarii: Duminica 26 Februarie 2023, 21:00
Data actualizarii: Duminica 26 Februarie 2023, 21:01

Manchester United a câștigat Cupa Ligii Angliei, primul trofeu după șase ani. ”Diavolii” s-au impus în finala cu Newcastle, scor 2-0.

Casemiro a fost cel care a deschis scorul în minutul 33 al partidei, după ce a reluat cu capul o minge centrată în careu de Fred.

Manchester United a câștigat Cupa Ligii Angliei!

După șase minute, Manchester United a dus scorul la 2-0. Rashford a încercat un șut la colțul scurt, dar balonul a fost deviat decisiv de Botman și l-a păcălit pe Karius.

S-a încheiat 2-0, iar Manchester United a câștigat a șasea Cupă a Ligii din istoria clubului, ultima fiind cucerită tot în 2017, pe vremea când Jose Mourinho era antrenorul echipei.

United are 20 de titluri în Anglia, 12 Cupe ale Angliei, șase Cupe ale Ligii și 18 Supercupe.

Pentru ”diavoli” urmează meciul din FA Cup cu West Ham, programat pe 1 martie, iar Newcastle va avea un alt examen dificil, pe 4 martie, cu Manchester City.