Manchester City - West Ham Manchester City West Ham Anglia
Data publicarii: Miercuri 03 Mai 2023, 23:52
Data actualizarii: Miercuri 03 Mai 2023, 23:52

Manchester City a câștigat cu 3-0 meciul cu West Ham și a revenit în ”fotoliul” de lider din Premier League.

Fanii lui Arsenal au sperat într-un rezultat favorabil la meciul de pe Etihad Stadium, dar acest lucru nu s-a întâmplat. A fost 0-0 la pauză, iar în partea secundă elevii lui Guardiola s-au descătușat.

Manchester City a revenit pe primul loc în Premier League

Nathan Ake a deschis scorul în minutul 50, după ce a reluat cu capul o minge centrată de Mahrez din lovitură liberă. A urmat reușita lui Erling Haaland, din minutul 70. Norvegianul l-a executat pe Fabianski cu o scăriță, după ce a fost servit excelent de Bernardo Silva.

Cel care a închis tabela a fost Phil Foden, care a punctat pentru 3-0 cu un șut puternic, din afara careului, deviat de unul dintre fundașii lui West Ham.

S-a terminat 3-0, iar Manchester City este lider în Premier League, cu 79 de puncte, cu unul în plus față de Arsenal și cu un meci în minus!

În următoarea etapă, Manchester City se va duela pe teren propriu cu Leeds United, una dintre echipele care luptă pentru evitarea retrogradării pentru acest final de sezon. Arsenal are un nou examen dificil, în deplasare, cu Newcastle.

După 0-3 cu Manchester City, West Ham, care a rămas pe locul 15, cu 34 de puncte, va primi vizita lui Manchester United.