VIDEO FA Cup: Chelsea - Crystal Palace 2-0. Loftus-Cheek și Mount duc echipa lui Tuchel în finală

FA Cup Anglia
Iosif Pintilie
Data publicarii: Duminica 17 Aprilie 2022, 20:24
Data actualizarii: Duminica 17 Aprilie 2022, 20:25

Chelsea a câștigat cu 2-0 meciul cu Crystal Palace și va juca în finala FA Cup în compania lui Liverpool! Meciul este programat pe 14 mai.

Din articol

Chelsea - Crystal Palace 2-0

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 88: Organizatorii partidei au anunțat oficial numărul de spectatori prezenți la partida de pe Wembley: 76.000.

Minutul 76: GOOOL Chelsea! Mason Mount duce scorul la 2-0 pentru Chelsea, după ce a trecut de un adversar și a trimis din alunecare direct în plasa porții lui Butland.

Minutul 65: GOOOL Chelsea! Loftus-Cheek este lăsat liber în careu, reia din prima cu piciorul drept, puternic, și îl învinge pe Butland.

Minutul 60: Șansă mare pentru Palace! Kouyate reia cu capul o minge centrată din corner, dar mingea trece puțin pe lângă poarta lui Mendy.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+1: Final de primă repriză!

Minutul 36: Ocazie pentru Crystal Palace! Mendy o salvează pe Chelsea la șutul puternic al lui Kouyate.

Minutul 30: Ocazie mare pentru Chelsea! Timo Werner centrează în careu către Azpilicueta, care este lăsat singur în careu, dar acesta dă pe lângă minge din poziție ideală.

Minutul 10: O primă ocazie pentru Chelsea! Mason Mount trimite cu efect de la marginea careului, dar pe centrul porții. Mingea este reținută de Butland.

Minutul 1: Fluier de start pe Wembley! Fanii lui Crystal Palace au pregătit un moment special înainte de această partidă, pentru a-și încuraja favoriții. Pentru Palace ar fi prima finală de FA Cup din ultimii șapte ani. Chelsea, în schimb, le-a jucat pe ultimele două, ambele pierdute cu Arsenal, respectiv Leicester.

Echipele de start:

• Chelsea: Mendy - Azpilicueta, Christensen, Rudiger - James, Jorginho, Kovacic, Alonso - Werner, Havertz, Mount
  • Rezerve: Kepa, Kante, Loftus-Cheek, Lukaku, Niguez, Pulisic, Sarr, Silva, Ziyech
  • Crystal Palace: Butland - Ward, Andersen, Guehi, Mitchell - Schlupp, Kouyate, McArthur - Eze, Mateta, Zaha
  • Rezerve: Guaita - Ayew, Benteke, Clyne, Edouard, Kelly, Millvojevic, Olise, Tomkins

Liverpool s-a impus în duelul cu Manchester City din semifinalele FA Cup, 3-2, și așteaptă să își cunoască rivala din finală, acolo unde a ajuns după mai bine de 10 ani. Gruparea lui Thomas Tuchel este favorită în dulul care se va desfășura pe Wembley, fiind condus de la centru de Anthony Taylor.

Chelsea vine după o serie de două victorii consecutive, însă deși a bătut-o pe Real Madrid a fost eliminată din Champions League. Londonezii au avantaj categoric în fața oaspeților, care vin după înfrângerea cu Leicester din etapa trecută a campionatului, 1-2. Înainte de înfrângerea din ultima etapă din Premier League, Palace avea o serie de șapte meciuri consecutive fără înfrângere, ultimul meci pierdut până pe 10 aprilie fiind duelul cu Chelsea, 0-1, din luna februarie.

În 2017 reușea Crystal Palace să se impună ultima dată în întâlnirile directe cu Chelsea, 2-1. De atunci, londonezii au câștigat următoarele nouă partide.

Echipele probabile

Chelsea: Mendy - Azpilicueta, Silva, Rudiger - James, Jorginho, Kante, Alonso - Mount, Werner - Havertz
Crystal Palace: Guaita - Clyne, Andersen, Guehi, Mitchell - McArthur, Kouyate, Schlupp - Ayew, Mateta, Zaha

Cea mai veche competiție din lume produce un interes imens, mai ales dacă ne uităm la echipele ce au ajuns în semifinale. Manchester City, Liverpool, Chelsea și Crystal Palace luptă pentru prestigiosul trofeu, ambele semifinale fiind transmise de PRO Arena și VOYO.

Manchester City – Liverpool (Arena & VOYO - sâmbătă, 16 aprilie 17:30)

Capul de afiș al semifinalelor este duelul dintre Manchester City și Liverpool, meci ce va relua partida din campionat, în care elevii lui Pep Guardiola și Jurgen Klopp au remizat, scor 2-2. Cele două echipe au în față două luni care pot câștiga tot: Champions League, Premier Șeague și FA Cup, astfel că rivalitatea dintre echipe este una uriașă.

Echipe probabile

Manchester City: Ederson - Cancelo, Laporte, Ake, Walker - Gundogan, Fernandinho - Mahrez, de Bruyne, Silva - Jesus

Liverpool: Alisson - van Dijk, Konate, Gomez - Robertson, Henderson, Fabinho, Arnold - Mane, Salah, Diaz

Chelsea - Crystal Palace (Arena & VOYO - duminică, 17 aprilie 18:30)

Al doilea duel din semifinale este cel dintre Chelsea și Crystal Palace. Câștigătoarea en-titre din UEFA Champions League pare să fi ratat ambele obiective ale sezonului: păstrarea titlului continental și câștigarea Premier League, iar FA Cup pare soluția ideală pentru a salva sezonul.

Chelsea: Mendy - Sarr, Rudiger, Silva - Chalobah, Kante, Saul, James - Mount, Lukaku, Havertz

Crystal Palace: Butland - Mitchell, Guehi, Andersen,  Clyne - Gallagher, Milivojevic, Eze - Olise, Edouard, Zaha