INCA O ACCIDENTARE: Eduardo, doua saptamani pe tusa!

Data publicarii: Joi 19 Februarie 2009, 19:32
Data actualizarii: Joi 19 Februarie 2009, 20:14
Abia revenit dupa accidentarea care l-a tinut un an pe tusa, Eduardo trebuie sa mai stea inca doua saptamani pe tusa! Eduardo a revenit la amicalul Croatiei in Ghencea, iar pentru Arsenal a marcat deja doua goluri!

Eduardo a suferit o leziune musculara in partida pe care Arsenal a castigat-o, luni, cu scorul de 4-0, in fata formatiei Cardiff City, meci din Cupa Angliei. Internationalul croat a marcat doua goluri in acest meci si a fost schimbat in minutul 67.

"A suferit o leziune musculara, chiar la doua minute inainte sa fie schimbat. Ce cosmar. Nimeni nu a vazut ce s-a intamplat, dar am stiut imediat ca va fi vorba de o absenta de doua saptamani. Nu este nimic asemanator cu ce a avut inainte si stiu ca asemenea accidentari se intampla cand revii dupa noua luni de inactivitate", a declarat tehnicianul echipei londoneze, Arsene Wenger.

Formatia Arsenal Londra s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Angliei, dupa ce a invins, luni, pe stadionul Emirates, cu scorul de 4-0, echipa Cardiff, intr-un meci din saisprezecimile competitiei. Eduardo, care nu mai jucase pentru Arsenal de la accidentarea grava la piciorul stang suferita in data de 23 februarie 2008, a fost aclamat de suporteri inainte de inceperea meciului. El a inscris in minutele 20 si 60, a doua reusita fiind din penalti. Celelalte doua goluri au fost marcate de Bendtner '34 si Van Persie '89.