Manchester City Pep Guardiola Premier League Anglia
Data publicarii: Duminica 19 Mai 2024, 21:14
Data actualizarii: Duminica 19 Mai 2024, 21:15

Manchester City s-a impus cu scorul de 3-1 în fața celor de la West Ham United și a câștigat titlul de campioană al patrulea an la rând.

A fost photo-finish în Premier League, însă formația lui Pep Guardiola a câștigat ”disputa” cu Arsenal. Dacă Manchester City s-ar fi încurcat cu West Ham, ”Tunarii” ar fi devenit campioni, având în vedere că au învins-o în ultima etapă pe Everton cu scorul de 2-1.

Petrecere pe Etihad, după ce Manchester City a devenit din nou campioana Angliei

În meciul de pe Etihad, Phil Foden a deschis scorul încă din minutul 2 și a reușit dubla în al 18-lea minut al înfruntării. Kudus a redus din diferență pe finalul primei reprize, dar Rodri a refăcut diferența în minutul 59. Pe final, golul marcat de Soucek a fost anulat.

În contextul în care în acest sezon titlul s-a jucat până în ultima etapă, bucuria ”cetățenilor” a fost cu atât mai mare. La finalul meciului, suporterii lui Manchester City au pătruns pe teren și au sărbătorit alături de elevii lui Pep Guardiola. Nici tehnicianul nu s-a mai abținut și s-a bucurat și el savurând dintr-o sticlă de șampanie

Petrecerea ”cetățenilor” a continuat și în vestiar, unde campionii Angliei s-au dezlănțuit, așa cum se poate vedea în imaginile de mai jos.