GOOOOL Lacina Traore! Fostul star al CFR-ului, debut fulminant in FA Cup: a dat un gol cu CALCAIUL! VIDEO

Data publicarii: Duminica 16 Februarie 2014, 15:55
Data actualizarii: Luni 17 Februarie 2014, 01:04

►24 de ani in Zodia Nasului! Mircea Sandu, luni ora 19:00, LIVE in studio, la Special Like Romania!

A fost unul dintre starurile Ligii 1, iar CFR-ul a facut un profit important de pe urma sa, dupa ce il adusese din campionatul Coastei de Fildes. Acum, Lacina Traore rupe norii in Premier League, la doar 2 ani distanta de la plecarea din Romania.

Trecut pe la Kuban Krasnodar si Anji, formatie care l-a luat pentru 20 de milioane, atacantul a ajuns in cele din urma in gradina milionarilor de la AS Monaco, dupa ce formatia din Dagestan a pierdut sprijinul lui Suleyman Kerimov. Cu o concurenta puternica insa la Monaco, ivorianul a fost cedat pentru urmatoarele 6 luni la Everton, echipa care l-a dorit cu insistenta chiar si inainte sa ajunga in Principat.

Iar englezii au stiut exact de ce il vor. Lacina Traore s-a dovedit a fi inca de la primul meci in fotbalul englez un atacant formidabil, reusind sa inscrie la doar 5 minute de la debut.

Atacantul african a deschis scorul in meciul cu Swansea, in minutul 5 al partidei, cu o executie cu calcaiul. Swansea a egalat 15 minute mai tarziu, insa meciul este inca in desfasurare.

Everton a castigat in cele din urma cu scorul de 3-1, Steven Naismith si Leighton Baines, din penalty, aducand victoria echipei din Liverpool.