Data publicarii: Miercuri 23 Ianuarie 2013, 15:37
Data actualizarii: Miercuri 23 Ianuarie 2013, 15:35

CLICK AICI PENTRU GALERIA FOTO DE LA CEL MAI TARE MECI DIN 2013

Bradford este echipa momentului in Anglia. Chiar daca vin din liga a 4-a, cu cele mai mici sanse pentru un trofeu cum este Cupa Ligii, jucatorii de la Bradford au reusit imposibilul - calificarea in finala.

Visul este cu atat mai frumos, cu cat probabil vor juca un meci cu Chelsea, sau Swansea - una dintre revelatiile sezonului in Anglia. Dupa 3-1 pe Valley Parade impotriva lui Aston Villa, Bradford a pierdut doar cu 2-1 in meciul din Birmingham si a reusit calificarea in ultima faza a competitiei.

CLICK AICI PENTRU GALERIA ZILEI!

Pana la finala de pe Wembley, Bradford a trecut de 6 tururi iar in 4 dintre acestea a fost nevoie de prelungiri! Bradford a fost la un pas sa fie eliminata inca din primul tur - au invins-o pe Notts County in prelungiri prin golul lui James Hanson!

A urmat apoi un alt meci extrem de dificil cu Watford - cu 6 minute inainte de final, Bradford era condusa insa Kyel Reid si Garry Thompson au intors partida.

Si in turul 3 contra lui Burton, Bradford s-a chinuit - Burton conducea cu 2-0 in minutul 80 insa dubla lui Nahki Wells a dus meciul in prelungiri unde Stephen Darby, fostul jucator de la Liverpool, a reusit golul victoriei. Cu Wigan, prima echipa din Premier League pe care au eliminat-o, dupa 120 de minute, scorul era 0-0. La penalty-uri, Bradford s-a impus cu 4-2!

Drumul lui Bradford parea sa se incheie in sferturi unde au dat de Arsenal - cu toate astea, au deschis scorul prin Garry Thompson si un gol al lui Vermaelen din minutul 88 a adus egalarea! La penalty-uri, Bradford a fost de neoprit si s-a calificat cu 3-2!