MIRACOL! Echipa de liga a 4-a care a realizat o performanta istorica! S-a calificat de 4 ori dupa prelungiri, a eliminat-o pe Arsenal si merge pe Wembley! Ultima minune:

bradford city Cupa Ligii Angliei Anglia
Data publicarii: Miercuri 23 Ianuarie 2013, 09:27
Data actualizarii: Miercuri 23 Ianuarie 2013, 09:27

Micuta Bradford, echipa din liga a 4-a engleza, s-a calificat in finala Cupei Ligii Angliei dupa ce a invins cu 4-3 la general o echipa din Premier League!

Ceea ce parea imposibil la inceputul acestui sezon s-a intamplat - micuta Bradford, o echipa ce joaca in liga 4, a reusit sa ajunga in finala Cupei Ligii Angliei! Dupa 3-1 pe Valley Parade impotriva lui Aston Villa, Bradford a pierdut doar cu 2-1 in meciul din Birmingham si a reusit calificarea!

Bradford nu e o echipa necunoscuta pentru fanii fotbalului - castigatoarea FA Cup din 1911 a stat 2 sezoane in Premier League in 1999/2000 si 2000/2001. A urmat apoi o criza financiara severa iar echipa a fost la un pas de faliment - au ajuns in liga a 4-a, fiind echipa cel mai prost clasata dintre toate cele 45 de echipe care au jucat in Premier League de la startul competitiei in 1992.

Pana la finala de pe Wembley, Bradford a trecut de 6 tururi iar in 4 dintre acestea a fost nevoie de prelungiri! Bradford a fost la un pas sa fie eliminata inca din primul tur - au invins-o pe Notts County in prelungiri prin golul lui James Hanson!

A urmat apoi un alt meci extrem de dificil cu Watford - cu 6 minute inainte de final, Bradford era condusa insa Kyel Reid si Garry Thompson au intors partida.

Si in turul 3 contra lui Burton, Bradford s-a chinuit - Burton conducea cu 2-0 in minutul 80 insa dubla lui Nahki Wells a dus meciul in prelungiri unde Stephen Darby, fostul jucator de la Liverpool, a reusit golul victoriei. Cu Wigan, prima echipa din Premier League pe care au eliminat-o, dupa 120 de minute, scorul era 0-0. La penalty-uri, Bradford s-a impus cu 4-2!

Drumul lui Bradford parea sa se incheie in sferturi unde au dat de Arsenal - cu toate astea, au deschis scorul prin Garry Thompson si un gol al lui Vermaelen din minutul 88 a adus egalarea! La penalty-uri, Bradford a fost de neoprit si s-a calificat cu 3-2!

A venit apoi semifinala magica impotriva lui Aston Villa, o echipa care lupta din rasputeri sa evite retrogradarea din Premier League. Nahki Wells si Rorry McArdle au marcat in prima repriza pentru un scor socant - Weimann a readus sperantele pentru cei de la Villa pentru ca in minutul 88, Carl McHugh sa inscrie pentru 3-1! In returul ce a avut loc aseara, Bradford a trecut iar prin mari emotii dupa golul lui Benteke din minutul 24. Hanson a adus egalarea in minutul 55 pentru ca Weimann sa arunce in aer finalul de meci cu reusita lui din minutul 89! Bradford a rezistat si s-a calificat in finala Cupei Ligii Angliei unde va juca impotriva castigatoarei din meciul Swansea - Chelsea care e in aceasta seara (in tur a fost 2-0 pentru Swansea pe Stamford Bridge)

CLICK AICI PENTRU A VEDEA IMAGINI SUPERBE CU BUCURIA CELOR DE LA BRADFORD DUPA CALIFICAREA IN FINALA!