VIDEO Fenomenala Liverpool! ”Cormoranii” au ajuns la 7 victorii consecutive și sunt acum la un punct de locul de Champions League

FC liverpool Champions League curtis jones Leicester City Trent Alexander-Arnold Anglia
Data publicarii: Marti 16 Mai 2023, 10:04
Data actualizarii: Marti 16 Mai 2023, 10:07

FC Liverpool a învins și în ultima etapă din Premier League, 3-0 în deplasare la Leicester City.

Echipa FC Liverpool a înregistrat a şaptea victorie consecutivă, impunându-se cu scorul de 3-0 pe terenul formaţiei Leicester City, luni, în ultimul meci al etapei a 36-a a campionatului de fotbal al Angliei.

"Cormoranii", care luptă pentru calificarea în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor, au marcat de două ori în prima repriză prin Curtis Jones (33, 36), iar apoi şi-au majorat avantajul în repriza secundă, prin Trent Alexander-Arnold (71).

În urma acestui sprint final fenomenal, Liverpool a revenit la un singur punct de ocupanta locului al patrulea, Manchester United, care are însă un meci mai puţin disputat.

Leicester City, care speră în continuare să evite retrogradarea, se află pe poziţia a 19-a (penultima), la două puncte distanţă de Everton, formaţia de la locul 17.

Rezultatele din etapa a 36-a din Premier League

Sâmbătă

Leeds United - Newcastle 2-2

Au marcat: Ayling (7), Kristensen (79), respectiv Callum Wilson (31 - penalty, 69 - penalty).

Aston Villa - Tottenham 2-1

Au marcat: Jacob Ramsey (8), Douglas Luiz (72), respectiv Kane (90 - penalty).

Southampton - Fulham 0-2

Au marcat: Carlos Vinicius (48), Aleksandar Mitrovic (72).

Manchester United - Wolverhampton 2-0

Au marcat: Martial (32), Garnacho (90+4).

Chelsea Londra - Nottingham Forest 2-2

Au marcat: Sterling (51, 58), respectiv Awoniyi (13, 62).