FOTO ȘI VIDEO Erling Haaland a marcat golul victoriei în minutul 94. Reacția genială a lui Guardiola și ce recorduri a mai stabilit norvegianul

Erling Haaland Manchester City Pep Guardiola Anglia
Data publicarii: Sambata 05 Noiembrie 2022, 19:46
Data actualizarii: Sambata 05 Noiembrie 2022, 20:08

Manchester City s-a impus cu 2-1 în meciul Fulham, din etapa a 15-a din Premier League.

Golul victoriei a fost marcat în minutul 94, din lovitură de pedeapsă, după ce echipa lui Pep Guardiola a jucat cu un om în minus din minutul 26.

Scorul a fost deschis de Julian Alvarez, în minutul 16, iar egalitatea a fost restabilită de Andreas Pereira, în minutul 28.

Erling Haaland a fost rezervă la meciul cu Fulham, din cauza unor probleme medicale, dar a fost introdus pe teren în minutul 64. Norvegianul a marcat după doar zece minute, însă golul a fost anulat pe motiv de offside.

În minutele de prelungire, Kevin de Bruyne a fost faultat în careu și a obținut un penalty, transformat de Haaland, cu un șut pe jos, în dreapta portarului, mingea trecând puțin pe sub mâinile lui Leno.

• 18 goluri a bifat până acum Erling Haaland în 12 partide din Premier League

"A fost unul dintre cele mai tensionate și emoționante momente din viața mea", a declarat Erling Haaland la finalul meciului.

După reușita norvegianului, Pep Guardiola a avut o reacție genială, bucurându-se în stitul caracteristic pentru victoria obținută.