Manchester United Premier League Anglia
Data publicarii: Duminica 14 August 2022, 14:42
Data actualizarii: Duminica 14 August 2022, 14:42

Echipa de fotbal Manchester United a ajuns la şapte înfrângeri consecutive în deplasare în campionatul Angliei, menţionează BBC, după ce "diavolii roşii" au fost surclasaţi sâmbătă cu 4-0 pe terenul modestei Brentford, scorul final fiind stabilit încă din minutul 35.

Manchester United nu mai avusese o serie de şapte eşecuri în deplasare în campionat din 1936. În acel an, United a înregistrat 11 înfrângeri consecutive pe terenul echipelor adverse.

Manchester United, șapte înfrângeri consecutive în deplasare

United nu mai începuse campionatul cu înfrângeri în primele două meciuri de la primul sezon al Premier League, 1992-1993. Acea ediţie s-a încheiat cu victoria grupării de pe Old Trafford.

Olandezul Erik ten Hag este primul antrenor care pierde primele două meciuri pe banca acestei formaţii după John Chapman în 1921.

United a primit patru goluri în şapte meciuri de la startul sezonului 2021-2022. Echipa a încasat de trei ori patru goluri în prima repriză începând din octombrie 2020.

Brentford a obţinut sâmbătă cea mai clară victorie a sa în prima divizie după un 6-1 cu Grimsby Town în aprilie 1938.

În prima etapă, United a cedat acasă cu 2-1 în faţa alte echipe fără mari pretenţii, Brighton.