CLASAMENT Arsenal a punctat de trei ori în 38 de minute cu Tottenham! Câte goluri s-au mai înscris până la final

Tottenham - Arsenal Premier League Anglia
Data publicarii: Duminica 28 Aprilie 2024, 18:05
Data actualizarii: Duminica 28 Aprilie 2024, 18:04

Tottenham Hotspur a primit vizita lui Arsenal în ”North London Derby” pe propria arenă.

Londonezii s-au confruntat în etapa cu numărul 35 din eșalonul de elită al Angliei, Premier League. După doar 38 de minute, Arsenal avea 3-0, iar Spurs, un gol anulat.

Pierre Hojbjerg a marcat un autogol în minutul 15. Șapte minute mai târziu, Micky van de Ven a restabilit egalitatea, dar reușita sa a fost invalidată de VAR din cauza unui ofsaid. Bukayo Saka a dus scorul la 2-0 în minutul 38, iar Kai Havertz a înghețat tabela de marcaj în prima repriză la 3-0 în minutul 38.

În actul secund, Cristian Romero a micșorat diferența în minutul 64, iar Heung-Min Son a înscris al doilea gol al lui Tottenham în minutul 87 după ce a fructificat o lovitură de pedeapsă exemplar.

Cu Radu Drăgușin rezervă neutilizată, elevii lui Ange Postecoglou au căutat golul egalizator, dar fără succes. Son a avut o ratare incredibilă în minutul 90+5, iar Tottenham a pierdut, astfel, cu 2-3, derby-ul Londrei cu Arsenal.

Cum arată clasamentul Premier League

”Tunarii” rămân în fruntea clasamentului cu 80 de puncte, dar londonezilor le suflă în ceafă Manchester City, care e pe doi cu 76 de puncte și cu două meciuri în mână.

De cealaltă parte, Tottenham se situează pe locul cinci cu 60 de puncte.