VIDEO Anglia a batut Brazilia dupa 23 de ani! Lampard, erou national: "Conducerea lui Chelsea e RIDICOLA! Cum sa nu-i prelungesti contractul?!"

Anglia Brazilia Anglia
Data publicarii: Joi 07 Februarie 2013, 07:47
Data actualizarii: Joi 07 Februarie 2013, 07:55

Anglia a castigat amicalul de lux cu Brazilia de pe Wembley, cel in care s-au sarbatorit 150 de ani de la infiintarea federatiei engleze de fotbal.

E sarbatoare in Anglia dupa victoria cu 2-1 de aseara! Roy Hodgson a reusit sa bata cea mai titrata nationala din lume dupa 23 de ani si a reusit sa marcheze de doua ori in poarta sud-americanilor pentru prima data din 1984 incoace.

Meciul a marcat revenirea lui Ronaldinho dupa un an la nationala, dar fostul star al Barcei a ratat penalty in fata lui Hart si a fost schimbat la pauza. Rooney a deschis scorul iar Fred a reusit egalarea.

Victoria istorica a Angliei a fost adusa in minutul 60 de "batranul" Frank Lampard, cel pus pe liber de Chelsea din vara pentru ca este considerat prea batran. "Super super Frank! N-ai cum sa nu-l iubesti! Si-a scos din minti angajatoul acum, felul in care reuseste sa ii faca de ras pe cei are il contesta, pe cei care au dubii si pe cei care nu ii ofera prelungire de contract. E inexplicabil cat de ridicola poate fi conducerea lui Chelsea, care refuza sa il mai tina un sezon", scrie Daily Mail in cronica de meci.

Roy Hodgson a avut insa incredere in Lampard si a fost rasplatit. "Am demonstrat ca suntem o echipa mare, e prima data cand ban Brazilia si ma bucur am reusit. Sper ca victoria asta sa le dea incredere jucatorilor, e o victorie de echipa", a declarat selectionerul Angliei.