Steaua, prima bataie din 2012! Astea sunt cele 3 experimente incercate de Ilie Stan, doua FATALE!

Steaua Cristi Tanase Florin Costea Vlad Chiriches Amicale
Data publicarii: Joi 02 Februarie 2012, 21:18
Data actualizarii: Joi 02 Februarie 2012, 21:24

STEAUA 2-3 MLADA | Ilie Stan a experimentat cu Mlada: Florin Costea si Tanase au fost impreuna titulari, decarul Stelei a jucat in centru, iar fundas dreapta a fost Chiriches.

Prima bataie a Stelei din 2012 nu a scos in fata decat gafele lui Tatarusanu si experiementele nereusite ale lui Ilie Stan.

Trecut in centru, Tanase a aratat inca o data ca nu poate juca pe aceasta pozitie. A incercat sa traga mai des la poarta, insa nu l-a ajutat pe Brandan la recuperare. In schimb, Florin Costea a aratat o forma buna pe pozitia lui Tanase. A trimis mingea in bara si a avut si alte doua ocazii periculoase in numai 30 de minute, pana s-a accidentat si a iesit de pe teren cu nasul spart.

Chiriches a fost un alt experiment pentru Ilie Stan, nereusit insa. Pe plan defensiv, Chiriches a aratat ca inca "trage" spre centru si a lasat cateva spatii goale la fazele de atac ale Mladei. Chiriches a fost insa foarte activ in ofensiva, unde a incercat sa centreze des si a intrat in combinatii cu Chipciu.

Chiriches fundas dreapta: prins pe picior gresit la un gol anulat al Mladei din startul meciului, si-a revenit apoi pe parcursul primei reprize si a avut interventii reusite. Chiriches l-a ajutat mult si pe faza ofensiva pe Chipciu. Gigi Becali a spus in mai multe randuri ca ii place mult de Chiriches pentru ca "avanseaza bine cu mingea la picior". Aceasta calitate il ajuta daca joaca fundas lateral.

Tanase mijlocas central: fata de meciurile anterioare, Tanase a prins mai multe ocazii de a trage spre poarta. Primul sut periculos a venit in minutul 7. Tanase nu a fost insa la fel de activ in centru, a participat la mai putine faze de constructie decat Tatu, Florin Costea sau Brandan. Tanase s-a retras rar si nu a reusit sa recupereze destule baloane ca mijlocas central.

Florin Costea, in locul lui Tanase: a avut doua ocazii mari de gol in numai 10 minute. Intai a tras extrem de periculos din lovitura libera de la 20 de metri, apoi a trimis un lob fabulos de la 40 de metri care a lovit bara. In minutul 28, Florin a parasit terenul, dupa ce si-a spart nasul intr-o minge.