VIDEO Christian Eriksen, lovit cu o monedă la revenirea în națională: "O idioțenie!"

Christian Eriksen Danemarca Olanda Amicale
Data publicarii: Duminica 27 Martie 2022, 09:28
Data actualizarii: Duminica 27 Martie 2022, 09:28

Christian Eriksen (30 de ani) a revenit cu gol pentru Danemarca în meciul amical cu Olanda, scor 2-4, la 287 de zile după infarctul suferit la EURO 2020.

Mijlocașul legitimat acum la Brentford a fost introdus în startul reprizei secunde și a înscris după doar minute, cu un șut în vinclu. Olanda s-a impus cu 4-2, iar pentru Danemarca, națională calificată la Mondialul din Qatar, urmează un nou meci amical, cu Serbia.

Christian Eriksen, lovit cu o monedă la revenirea în națională

La unul dintre interviurile de după meci, Christian Eriksen a fost lovit în zona brațului cu o monedă, care a fost probabil aruncată de un suporter din tribunele arenei din Amsterdam.

"Nu știu exact ce s-a întâmplat. Au aruncat cu monede în mine, iar una chiar m-a lovit. E o idioțenie să arunci cu monede", a spus Eriksen, citat de Tipsbladet.

"A fost excelent să revin, totul a fost bine. În ceea ce privește fotbalul, sunt la fel, inclusiv din punct de vedere mental. Poate chiar ceva mai relaxat. Nu m-am gândit prea mult înainte să intru pe teren, nu îmi fac atât de multe probleme.

Va fi și mai special să revin pe Parken (n.r - stadionul din Copenhaga unde se va disputa amicalul cu Serbia, acolo unde Eriksen a suferit infarctul la EURO 2020)", a mai spus Eriksen.

După infarctul suferit la EURO 2020, lui Eriksen i-a fost implantat un defibrilator cardiac, iar după aproximativ șase luni de pauză a semnat cu formația Brentford, din Premier League, la care a jucat în trei meciuri până acum și a oferit o pasă decisivă.