Eva Tofalvi, depistata pozitiv cu Meldonium! Cea mai buna sportiva la jocurile de iarna isi incheie cariera!
![Eva Tofalvi, depistata pozitiv cu Meldonium! Cea mai buna sportiva la jocurile de iarna isi incheie cariera!](https://res.sport.ro/assets/sport/2016/04/12/image_galleries/624227/ultima-ora-eva-tofalvi-depisatata-pozitiv-cu-meldonium-cea-mai-buna-sportiva-la-jocurile-de-iarna-isi_size6.jpg)
Dupa atleta Mirela Lavric, un alt nume din sportul romanesc pica testul antidoping. De data asta e un nume mult mai mare.
Eva Tofalvi e cea mai buna sportiva din Romania la sporturile de iarna. Ea a participat de 5 ori la Jocurile Olimpice si a fost campioana mondiala in 2008. Federatia Internationala de Biatlon anunta acum ca sportiva in varsta de 37 de ani a fost depistata pozitiv cu Meldonium la un concus desfasurat la Oslo. Tofalvi a anunta ca medicamentul i-a fost prescris de medic si anunta ca isi incheie cariera.
"Am avut o bronsita si mi-a fost prescris acest medicament de catre medic, am toate hartiile de la doctor, mi s-a gasit si un murmur cardiac. Ma voi retrage. Stiam de 10 zile ca am fost depistata pozitiv. N-am vrut sa am un astfel de final de cariera", a spus Tofalvi, potrivit Gazetei
Tofalvi asteapta acum rezultatul probei B. Ea poate scapa, daca se va deovedi ca a luat medicamentul in decembrie, iar acesta nu a fost eliminat din corp pana la ora concursului. Mai multi sportivi prinsi s-au plans de aceasta problema.
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News