SUA a invins Romania la Cupa Mondiala de polo! Vezi aici desfasurarea meciului!

SUA Cupa Mondiala Romania Alte sporturi
Data publicarii: Vineri 30 Iulie 2010, 18:33
Data actualizarii: Vineri 30 Iulie 2010, 18:35

Nationala de polo a Romaniei a fost invinsa de reprezentativa Statelor Unite ale Americii, cu scorul de 14-12 (1-1, 4-4, 4-4, 5-3), in sferturile de finala ale Cupei Mondiale de polo, de la Oradea, "tricolorii" pastrand inca sanse de calificare la Campionatul Mondial din 2011, de la Shanghai.

Meciul a inceput foarte echilibrat, ambele echipe preferand sa se concentreze mai mult pe faza defensiva, astfel ca scorul de la prima pauza era 1-1. In cea de-a doua parte a partidei, americanii au inceput in forta, luand repede un avantaj de doua goluri (3-1 si 4-2). Echipa Romaniei si-a revenit, fiind incurajata frenetic de publicul oradean, si a egalat situatia pe tabela de marcaj. Scorul de la finalul reprizei a doua a fost 5-5. A treia parte a fost asemanatoare cu cea de-a doua, americanii incepand in forta, insa Romania a reusit sa revina si sa egaleze din nou pe tabela de marcaj, scorul fiind 9-9. Ultima parte a partidei avea sa consemneze invingatoarea din acest sfert de finala, echipa Statelor Unite preluand initiativa, dupa ce a profitat de caderea fizica a romanilor. "Tricolorii" au avut de suportat peste 20 de eliminari, ceea ce a dus la oboseala jucatorilor. Partida s-a incheiat cu scorul de 14-12 in favoarea americanilor.

Marcatorii Romaniei au fost Iosep 4 goluri, Georgescu 1, Negrean 4, Radu Cosmin 1, Chioveanu 1, Cretu 1.
Romania va intra astfel in lupta pentru locurile 5-8 la Cupa Mondiala de la Oradea, urmand sa joace, sambata, de la ora 17.00, primul meci, impotriva invinsei din partida Spania - China.

In primul meci disputat vineri la Oradea, in cadrul sferturilor de finala, Serbia a trecut de Australia, scor 12-9 (3-2, 4-2, 3-2, 2-3), urmand sa evolueze in semifinale impotriva invingatoarei dintre Iran si Croatia.

Primele patru clasate la Cupa Mondiala obtin calificarea directa la Campionatul Mondial de anul viitor (Shanghai). Avand in vedere ca printre cele patru echipe din semifinale se afla si Serbia, care este deja calificata la CM din 2011 (in calitate de castigatoare a Ligii Mondiale), la competitia de anul viitor va obtine "biletul" si echipa clasata pe locul cinci, la Cupa Mondiala de la Oradea.

Sursa: Mediafax