Romania ramane cu doua medalii de bronz la CM de scrima, Maroiu invinsa in semifinale

Alte sporturi
Data publicarii: Joi 13 Octombrie 2011, 20:46
Data actualizarii: Joi 13 Octombrie 2011, 20:49

Sportiva Anca Maroiu a fost invinsa, joi, de Na Li (China), in semifinalele probei de spada din cadrul Campionatelor Mondiale de scrima de la Catania, astfel ca Romania a ramas cu doua medalii de bronz la competitia din Italia, dupa ce si Ana Maria Brânza a pierdut in penultimul act.

Maroiu a pierdut intalnirea la prioritate, meciul terminandu-se cu scorul 13-13. Romanca a condus cu 2-1 si 3-2, apoi adversara ei a intors scorul la 5-3 in favoarea sa. in repriza a doua, Na Li a condus la un moment dat cu 7-3, dar pana la finalul rundei Maroiu s-a apropiat la o tusa, 8-9. Apoi romanca a egalat si scorul a ramas 9-9 pana cu un minut inaintea finalului, cand arbitrul a oprit intalnirea, considerand ca romanca face antijoc. El a oferit prioritate chinezoaicei, potrivit careia este declarata invingatoare daca partida se termina la egalitate.

A urmat un final dramatic, cu opt tuse reusite de cele doua sportive in mai puţin de o jumatate de minut. Maroiu a atacat si a ridicat scorul la 12-9, Na Li s-a apropiat la 11-12, romanca s-a distanţat la 13-11, dar adversara din China a avut puterea sa revina din nou si sa egaleze cand mai erau 2 secunde din partida. Maroiu a ratat asaltul final si a pierdut, astfel, calificarea in finala.

Cu puţin timp inainte, Ana Maria Branza a fost invinsa tot de o chinezoaica, Yujie Sun, cu scor 15-14, in aceea si faza a probei de spada.

Branza si Maroiu vor fi medaliate cu bronz, iar chinezoaicele vor lupta intre ele pentru aur.

Sursa: Mediafax