Miercurea Ciuc este castigatoarea campionatului national de hochei pe gheata!

miercurea ciuc Steaua Rangers Alte sporturi
Data publicarii: Joi 25 Martie 2010, 21:08
Data actualizarii: Joi 25 Martie 2010, 21:10

Miercurea Ciuc este castigatoarea campionatului national de hochei pe gheata, editia 2009-2010, triumfand in finala impotriva echipei Steaua Rangers cu scorul general 4-2, dupa ce a invins, joi, la Bucuresti, scor 6-3 (3-2, 2-0, 1-1), in al saselea meci al ultimului act.

Pentru ciucani au marcat Virag '6, '19, Molnar '11, Szocs '27, Moldovan '33 si Mihaly '60, golurile bucurestenilor fiind reusite de Georgescu '2, Timaru '5 si Butochnov '50.
Patinoarul "Mihai Flamaropol", unde s-a disputat intalnirea de joi, a suferit o pana de curent cu cateva ore inainte de meci. A intrat in functiune un generator electric, pana de curent a fost remediata la inceputul meciului, insa instalatia de racire a suprafetei de joc a fost afectata.

La prima pauza a intalnirii, presedintele sectiei de hochei a clubului Steaua, Cristian Carlan, a contestat verbal arbitrajul si a amenintat ca va retrage echipa de pe teren, daca in urmatoarele reprize jocul nu va fi arbitrat corect.

La meci, au asistat in jur de 300 de spectatori, dintre care aproximativ 10 suporteri ai formatiei oaspete.