Marele Premiu al Malaeziei: Vettel OBTINE a doua victorie a sezonului! Button pe 2

Sebastian Vettel Alte sporturi
Data publicarii: Duminica 10 Aprilie 2011, 16:36
Data actualizarii: Duminica 10 Aprilie 2011, 16:36

UPDATE! Hamilton si Alonso au fost penalizati cu cate 20 de secunde!

UPDATE! Pilotii Lewis Hamilton (McLaren) si Fernando Alonso (Ferrari) au fost penalizati cu 20 de secunde la Marele Premiu de Formula 1 al Malaysiei, britanicul pierzand un loc in urma acestei sanctiuni, iar spaniolul ramanand pe aceeasi pozitie pe care a terminat cursa.

Hamilton a fost penalizat deoarece si-a schimbat de mai multe ori traiectoria, mergand in zigzag pentru a-l impiedica pe Alonso sa il depaseasca. Fernando Alonso a reusit apoi, cu zece tururi inainte de final, sa il depaseasca pe Hamilton, insa a lovit cu aripa fata spatele monopostului pilotului britanic si a fost nevoit sa faca o trecere suplimentara pe la boxe. Pentru acest incident, spaniolul a fost la randul sau penalizat cu 20 de secunde.

Desi a ramas pe pista mai multe tururi, pilotul britanic a avut de suferit mai mult, pierzand teren constant. Lewis Hamilton a incheiat al saptelea cursa malaysiana, iar in urma penalizarii a coborat pe pozitia a opta, in locul sau trecand japonezul Kamui Kobayashi (Sauber). Fernando Alonso a terminat cursa pe pozitia a sasea si a ramas pe acest loc in urma penalizarii, deoarece intre el si urmatorul clasat, Hamilton, era o diferenta mai mare de 20 de secunde.

Vettel a castigat din nou!  Vezi clasamentul cursei!

- aproape de un accident intre Alonso si Hamilton cand
- Totul merge in favoarea lui Vettel dupa ce Hamilton a intrat a 3-a oara la boxe si a pierdut 6.9 secunde.
- Hamilton a intrat pentru a 2-a oara la boxe si a schimbat pneurile.
- Hamilton a reusit cel mai rapid lap cu 1:43.388 si a recuperat 6 secunde fata de Vettel
- Hamilton a reusit o dubla depasire pe langa Schumacher si Buemi
- a inceput sa ploua, mai multi piloti au schimbat pneurile
- Vettel este la 7 secunde de Heidfeld care este tinut sub presiune de Hamilton
- Petrov este tinut sub presiune de catre Schumacher
- Cursa curata pana acum insa un start nebun! Di Resta a incercat sa-l depaseasca prin interior, dar pilotul Mercedes a recuperat locul 13.
- Michael Schumacher a avut un start foarte tare! A urcat pana pe 8 iar Nick Heidfeld l-a depasit pe Lewis Hamilton dupa primul viraj!