Alina Dumitru, eliminata din sferturi la Mondialul de Judo din Paris! Se va lupta pentru bronz

Alina Dumitru judo Alte sporturi
Data publicarii: Marti 23 August 2011, 15:35
Data actualizarii: Marti 23 August 2011, 15:37

Alina Dumitru a fost invinsa in sferturile de finala ale Campionatului Mondial de judo la Paris si se va lupta in recalificari, pentru medalia de bronz.

Alina Dumitru a inceput competitia in grupa D, trecand pe rand de sportiva Madina Babakuleva (Turkmenistan), de mongola Urantsetseg Munkhbat (dupa prelungiri) si de portugheza Ana Hormigo (turul trei). Ultima lupta din grupa D, cu belgianca Charline Van Snick, a fost cu ghinion pentru sportiva romana, care a fost invinsa.

Campioana olimpica in 2008, medaliata de sapte ori cu aur la CE, dar si tripla medaliata cu bronz la CM, Alina Dumitru a ratat astfel sansa de a lupta pentru aur la Paris, urmand sa intre in recalificari, doar pentru medalia de bronz.

La masculin, ambii sportivi romani intrati in competitia de marti au fost eliminati, la categoria 66 de kilograme. Dan Fasie a fost invins in primul tur de armeanul Armen Nazaryan, iar Szoke Laszlo l-a invins pe Tejen Tejenov (Turkmenistan) in primul tur, dar apoi a fost eliminat, in turul secund, de sportivul din Azerbaidjan, Tarlan Karimov. La aceeasi categorie, un alt component al delegatiei Romaniei, Dan Fasie a fost eliminat din primul tur, de armeanul Armen Nazaryan.

La Campionatul Mondial de la Paris vor mai mai intra in competitie sportivii Andreea Chitu si Ramona Enache (52 kg), Corina Caprioriu (57 kg), respectiv Adrian Merge (73 kg) si Vladut Simionescu (plus 100 kg).

Cea de-a 28-a editie a Campionatului Mondial se va incheia duminica, judoka romani avand drept obiectiv castigarea unei medalii, plus o clasare pe locul 5.