Cursa spre primul trofeu al lui Xavi la Barcelona! Vezi SuperOferta pentru seara de Europa League

Data publicarii: Joi 07 Aprilie 2022, 16:03
Data actualizarii: Joi 07 Aprilie 2022, 16:09

Europa League a ajuns în faza sferturilor de finală, iar Barcelona este favorită să câştige singurul trofeu major care îi lipseşte din palmares.

Europa League a ajuns în faza sferturilor de finală, iar Barcelona este favorită să câştige singurul trofeu major care îi lipseşte din palmares. Totodată, ar putea fi primul trofeu din mandatul lui Xavi pe banca clubului blaugrana. Vezi aici Cotele Speciale şi alege echipa care va câştiga Europa League!

Eintracht Frankfurt - Barcelona

Barcelona este pe o traiectorie ascendentă în 2022. Singurele două înfrângeri au fost cele din Supercupa Spaniei, ambele venite în 120 de minute, iar în Europa League le-a eliminat pe Napoli şi Galatasaray în drumul spre sferturile de finală.

Chiar dacă se confruntă cu o echipă care a remizat în ultimele trei etape de Bundesliga, doar gândul că vor juca pe teren nemţesc îi înspăimântă pe catalani. Barca a primit nu mai puţin de 14 goluri în ultimele trei meciuri împotriva reprezentantelor Germaniei, chiar dacă, în fapt, toate aceste trei meciuri au fost împotriva lui Bayern Munchen.

Pierre-Emerick Aubameyang este unul dintre cei mai buni marcatori din istoria Europa League. Atacantul gabonez are 24 de goluri înscrise în această competiţie şi şi-a revitalizat cariera odată cu transferul la Barcelona. Înscrie Aubameyang cu Eintracht Frankfurt? Vezi aici Cotele Speciale pentru marcatori!

Leipzig – Atalanta

Tot în Germania, dar la Leipzig, se va disputa probabil partida cu cele mai multe goluri din această seară de Europa League. Atât Leipzig, cât şi Atalanta nu au buton de oprire când vine vorba de goluri.

Gazdele sunt favorite şi beneficiază şi de faptul că au „stat” în optimile de finală, profitând de excluderea celor de la Spartak Moscova, dar Atalanta nu este genul de echipă care să se lasă uşor bătută. A demonstrat-o şi în Liga Campionilor, cu „coloşi” precum Manchester United sau Villarreal, care tocmai a dat lovitura cu Bayern Munchen.

În tot parcursul european din acest sezon, Atalanta are doar două meciuri în care a marcat mai puţin de două goluri. Pe cine mizezi în acest SuperDuel? Vezi aici toate cotele pentru Leipzig – Atalanta!

Braga şi Rangers, echipele cotate cu cele mai mici şanse la câştigarea trofeului, se confruntă în Portugalia, de la ora 22:00. În ciuda statutului de outsidere, nu ar fi pentru prima oară când una dintre cele două reuşește un parcurs surprinzător în această competiţie. Braga a jucat finala în sezonul 2010-2011, împotriva lui FC Porto, iar Rangers a pierdut finala Cupei UEFA din sezonul 2007-2008, împotriva lui Zenit.

O altă partidă foarte echilibrată se anunţă la Londra, între West Ham şi Lyon. Ambele formaţii au reuşit în runda precedentă să elimine echipe venite din Liga Campionilor.

„Ciocănarii” au scos-o pe Sevilla, echipa specializată în câştigarea Europa League, în timp ce Lyon a trecut de FC Porto, echipă venită din „grupa morţii” din Ligă, unde a fost cu Liverpool, Atletico şi AC Milan. Vezi aici întreaga ofertă Superbet pentru seara de Europa League şi alege inspirat!