"1 pauza, 2 final" :( Simona a castigat primul set, insa a ratat calificarea in semifinala! Halep-Bacsinszky 6:4 3:6 2:6

Simona Halep Agnieszka Radwanska Serena Williams turneul de la Miami Tenis
Live Blog

Turneul de la Miami

Data publicarii: Marti 29 Martie 2016, 23:26
Data actualizarii: Marti 29 Martie 2016, 23:47

Turneul de la Miami a fost castigat in ultimii 3 ani de Serena Williams.

21:05 29 Mar

FINAL! Bacsinszky se impune in 3 seturi, dupa ce Simona Halep a castigat primul set. 6-4 3-6 2-6

6-4 3-6 2-5. Serviciu castigat si Simona ajunge in punctul critic in care are nevoie de 3 game-uri castigate la rand.

6-4 3-6 1-5. Alegeri neinspirate pentru Simona, care este cazuta psihic. Doar o minune o mai poate salva in decisiv.

6-4 3-6 1-4. Game pentru Simona insa are nevoie sa recupereze 2 servicii pentru a egala situatia!

6-4 3-6 0-4. Al cincelea game la rand pentru elvetianca, Halep este iesita total din meci!

6-4 3-6 0-3. BREAK! Incredibil, Simona pierde controlul meciului in setul decisiv...

6-4 3-6 0-2. Al treilea game la rand castigat de Timea, care se distanteaza in decisiv.

6-4 3-6 0-1. BREAK! Setul trei incepe cu un brek pentru Bacsinszky.

SET: 3-6!!! Bacsinszky castiga setul si meciul merge in decisiv!

6-4 3-5. Simona isi castiga serviciul insa are nevoie de break pentru a ramane in set. Cahill i-a spus sa se pregateasca psihic pentru setul 3.

6-4 2-5. Sansa buna pentru Simona, care a avut 30-0 pe serviciul adversarei insa nu reuseste breakul.

6-4 2-4. Game la zero pentru Simona.

6-4 1-4. Halep revine de la 40-0 pe serviciul adversarei insa Timea reuseste sa isi castige serviciul si se mentine la un break in fata.

Meciul e oprit de 10 minute din cauza ploii

6-4 1-3! BREAK! Inca un break, dupa ce Simona isi pierde serviciul. Cele doua jucatoare acuza ca suprafata a devenit umeda din cauza ploii.

6-4 1-2. BREAK! Halep face re-break si revine in acest set.

6-4 0-2. BREAK! Simona isi pierde serviciul, elvetianca joaca mult mai ofensiv in acest set.

6-4 0-1. Simona trimite in fileu si Timea isi castiga serviciul. Procentaj mai slab pe primul serviciu pentru Simona, pana acum.

SET: 6-4!!! Simona Halep castiga primul set dupa un joc bun in care si-a dominat adversara.

5-4. BREAK! Simona revine in meci si face re-break. Serveste pentru set!

4-4. BREAK! Incredibil, Simona este egalata la 4 dupa ce adversara face break!

4-3. Game si pentru Bacsinszky, care continua sa stea aproape de Simona pe tabela.

4-2. Game pentru Simona, care joace foarte ofensiv in acest prim set.

3-2. Primul game facut de Timea dupa 3 la rand pentru Simona.

3-1. Simona se distanteaza pe tabela dupa un game in care a condus jocul, adversara incercand doar sa ii returneze in teren.

2-1. BREAK! Halep reuseste sa castige pe serviciul adversarei dupa un game lung. Timea este aproape numai in defensiva in acest meci, jucand cu mingi foarte ridicate.

1-1. Game pentru Simona dupa un rever cu doua maini excelent!

0-1. Simona cere challenge la decizia arbitrului inca din startul meciului insa elvetianca isi castiga serviciul.

07:38 29 Mar
Begu, out de la Miami

Irina Begu a fost invinsa de americanca Madison Keys, cap de serie numarul 22, cu 6-1, 6-3, luni, in optimile de finala ale turneului de la Miami.

Keys (21 ani, 24 WTA) s-a impus intr-o ora si cinci minute, iar Begu (25 ani, 35 WTA) va primi pentru participare 67.590 dolari si 120 puncte WTA.

Niculescu a eliminat la dublu cele mai bune jucatoare din lume

Monica Niculescu si rusoaica Margarita Gasparian au produs surpriza in optimile probei de dublu la Miami, prin victoria cu 6-4, 6-2 in meciul cu principalele favorite, Martina Hingis (Elvetia)/Sania Mirza (India).

Perechea româno-rusa a obtinut victoria in doar 66 de minute in fata celor mai bune jucatoare de dublu ale lumii.

Niculescu (32 WTA la dublu) si Gasparian (52 WTA la dublu), aflate la doar al treilea turneu impreuna, si-au asigurat un cec de 42.000 dolari si 215 puncte WTA prin calificarea in sferturile de finala, unde vor juca impotriva cuplului americano-rus Vania King/Ala Kudriavteva.

22:45 28 Mar
Serena Williams, OUT de la Miami!

Svetlana Kuznetsova produce surpriza turneului de la Miami! A reusit s-o elimine pe Serena Williams in optimi, dupa un meci lung cu detinatoarea trofeului! Rusoaica s-a impus in trei seturi, scor 6-7; 6-1; 6-2. Daca ajung pana in semifinale Kuznetsova si Simona Halep se vor intalni.

22:05 28 Mar
Niculescu - Konta

Monica Niculescu a fost eliminata de australianca Johanna Konta, care s-a impus in doua seturi, scor 6-2; 6-2.

20:34 28 Mar

Timea Bacsinszky a eliminat-o pe Radwanska in 3 seturi si joaca impotriva Simonei Halep in sferturi.

20:25 28 Mar

Sfaturile lui Cahill au ajutat-o pe Simona sa intoarca inceputul slab de meci cu Watson. Australianul a fost chemat la 2-3, iar apoi Simona a intors soarta primului set reusind sa-l castige cu 6-3.

"In ultimul game ai jucat mult mai bine. Primul retur este bun, dar apoi incepi sa te retragi prea mult in spatele liniei de fund. Practic, te misti pe linia din spatele terenului, dar nu incerci sa avansezi si nu lovesti cu putere. De asta, in momentul in care vrei sa fortezi, lucrurile nu iti ies prea bine. Dar totul este in regula, te descurci bine. De asemenea, ea a castigat cateva puncte cu scurte pentru ca tu esti destul de mult in spatele liniei. Daca incepi punctul din spatele liniei, incearca sa pui presiune si sa urci putin cate putin. Are un forehand bun si ii place sa loveasca in cros din cand in cand. Trebuie sa castigi cateva puncte cu primul serviciul. Stii ca imi place sa fii agresiva pe primul serviciu. Chiar daca e posibil sa ajungi sa faci cateva duble greseli, cred ca poti sa castigi cateva puncte usoare cand servesti", au fost sfaturile lui Cahill.

18:13 28 Mar

VICTORIE!!! Simona Halep se impune cu 6-3 6-4 in fata lui Watson si va juca in sferturi cu invingatoarea dintre Radwanska si Bacsinszky.

6-3 5-4! Watson isi castiga serviciul si ramane in joc insa Simona serveste pentru meci.

6-3 5-3! Game facut de Simona fara prea mare efort si are sansa de a incheia meciul in urmatoarele 2 game-uri.

6-3 4-3! BREAK Halep. Simona revine la conducerea setului dupa un nou break. 8 break-uri din cele 16 game-uri jucate pana acum.

6-3 3-3! BREAK Watson. Din pacate, Simona isi pierde serviciul si scorul este egal la 3, la fel ca in primul set.

6-3 3-2! BREAK Halep. Simona reuseste primul break din setul al doilea si ia o optiune buna pentru castigarea setului daca isi pastreaza serviciul.

6-3 2-2! Simona isi castiga serviciul foarte repede.

6-3 1-2! Watson isi castiga serviciul. Setul al doilea a inceput surprinzator, fara niciun break!

6-3 1-1! Simona incheie game-ul cu un as si isi castiga serviciul!

6-3 0-1! Watson isi castiga serviciul in primul game din setul al doilea.

Meciul este intrerupt dupa ce o persoana a lesinat in tribuna!!! Sunt peste 30 de grade la soare la Miami. UPDATE: Intre timp, persoana si-a revenit. Meciul a fost oprit peste 10 minute.

SET: 6-3!!! Simona isi castiga serviciul la 0 si incheie primul set!

5-3! BREAK Halep. Ce revenire fantastica a Simonei, care a fost condusa cu 3-1!!!

4-3! Simona Halep isi castiga serviciul si conduce pe tabela pentru prima data in acest meci. Simona are 3 meciuri castigate la rand.

3-3! BREAK Halep. Simona reuseste sa egaleze scorul.

2-3! Serviciu castigat si de Simona, care se mentine aproape de adversara pe tabela de scor.

1-3! Primul serviciu castigat in acest meci. Game la zero reusit de Watson. Simona nu e deloc in ritmul ei.

1-2! BREAK Watson. Inca nu si-a pastrat nimeni serviciul in acest meci. Game terminat extrem de rapid, dupa cateva lovituri bune are englezoaicei.

1-1! BREAK Halep. Romanca egaleaza dupa un game maraton, de aproape 15 minute!!!

0-1! BREAK Watson. Simona isi pierde serviciul in debutul meciului, dupa ce a condus cu 30-0.

11:08 28 Mar

Meciul Simonei Halep cu Heather Watson este programat pentru ora 18:00. Este prima partida care se joaca astazi pe Terenul 1 de la Miami.

Tot pe acelasi teren sunt programate si celelalte doua partide ale romancelor. Monica Niculescu - Johanna Konta e al treilea meci (in jurul orei 22:00), iar Irina Begu - Madison Keys al cincilea (dupa ora 01:00).

18:11 27 Mar

Traseul Simonei Halep pana in finala. Jucatoarea noastra trebuie sa treaca de adersare cu greutate pentru a ajunge in finala. Radwanska si Serena sunt urmatoarele cu care joaca, cel mai probabil, daca trece de Watson.

Traseul probabil:

Optimi: Watson
Sferturi: Radwanska/Bacsinszky
Semifinale: Serena Williams
Finala: Kerber/Muguruza/Vinci/Azarenka

17:03 27 Mar

Simona Halep si Heather Watson se vor intalni marti, in optimi la Miami. Begu - Pliskova si Niculescu - Vandeweghe se disputa azi, de la 21:00

10:43 27 Mar

Simona Halep: "Am avut un inceput foarte greu de an"

"Inseamna foarte mult ca am inceput sa castig meciuri aici la Miami, asa am facut si la Indian Wells. Am avut un inceput de an foarte greu, mi-a fost foarte greu sa exersez, sa ma antrenez, de aceea nu am putut sa ma pregatesc si nu am putut sa joc la cel mai inalt nivel. Acum sunt mult mai increzatoare si incerc sa ma duc pe teren si sa-mi fac jocul.

Ma pregatesc normal, nimic special, trebuie sa lovesc mai mult mingea, avem o zi libera, asta e bine, o sa avem timp sa ne relaxam, sa ne recuperam si apoi trebuie sa ma concentrez pe ceea ce am de facut.

O cunosc destul de bine pe Watson, va fi o provocare pentru mine sa castig meciul si voi lupta pentru acest lucru", a spus Halep.

08:42 27 Mar

Tecau, eliminat de la Miami

Perechea Horia Tecau/Jean-Julien Rojer (Romania/Olanda), cap de serie numarul 1, a ratat, sambata, calificarea in optimile de finala ale probei de dublu din cadrul turneului de la Miami (SUA).

Tecau si Rojer au fost invinsi, in runda inaugurala, cu scorul de 7-6 (7), 7-6 (4), dupa o ora si 40 de minute, de cuplul francez Jeremy Chardy/Fabrice Martin.

08:41 27 Mar

Cine e Heather Watson, adversara Simonei Halep

Urmatoarea adversara a Simonei Halep are 23 de ani si ocupa locul 69 in clasamentul mondial WTA. Nu este la cea mai buna clasare din cariera, pentru ca aceasta a ocupat si pozitia a 38-a in ianuarie 2015.

Britanica a inregistrat cea mai buna performana la senioare in 2013, cand a prins doar un tur 3 la Australian Open. Aceasta este insa fosta campioana a US Open la junioare (2009).

Heather Watson a aratat insa in cateva randuri ca poate fi capabila de mari surprize, aceasta invingandu-le pe Aga Radwanska, Carla Suarez, Flavia Pennetta, Dominika Cibulkova ori Lucie Safarova.

In meciurile cu Simona Halep, doua la numar, aceasta a pierdut de fiecare data. Halep a invins-o la US Open, in 2013, si Roland Garros, in 2014.

08:38 27 Mar

Ana Ivanovic si Wozniacki sunt out

Doua surprize mari au avut loc la Miami azi-noapte. Ana Ivanovici si daneza Caroline Wozniacki, doua dintre favoritele turneului, au parasit competitia.

Ivanovic a fost invinsa de Timea Bacsinszky cu 5-7, 4-6, in timp ce Wozniacki s-a inclinat in fata Elinei Svitolina, din Ucraina, scor 7-5, 4-6, 6-7.

Mai departe, Bacsiszky va juca impotriva Agai Radwanska, in timp ce Svitolina se va duela cu Makarova.

08:35 27 Mar

Calificare si pentru Serena

Liderul mondial WTA Serena Williams s-a calificat si ea fara emotii mai departe, dupa ce a batut-o pe Zarina Diyas, din Kazakhstan, cu 7-5, 6-3.

In optimi, Serena va da piept cu rusoaica Svetlana Kuznetsova, a 15-a favorita a turneului.

In urma victoriei impotriva Zarinei Diyas, Serena a inregistrat cea de-a 750-a victorie in din cariera, aflandu-se pe locul 7 la acest capitol. Martina Navratilova a inregistrat 1442 victorii in intreaga cariera.

20:32 26 Mar
Halep - Georges 6-4; 6-1

6-4; 6-1 VICTORIEEEE! Simona Halep se califica in optimi dupa o victorie destul de lejera cu Julia Goerges. Romanca a avut dificultati in startul partidei, cand a fost condusa cu 0-3. Halep o va intalni pe Heather Watson in turul urmator.

6-4; 4-1 BREAK Simona Halep, iar jucatoarea romanca forteaza inchiderea meciului in doua seturi!

6-4; 3-1 Simona Halep isi castiga serviciul si forteaza un nou break!

6-4 2-1! BREAK Halep! Simona preia conducerea si in acest set, dupa cateva lovituri foarte bune.

6-4 1-1! Simona isi castiga si ea serviciul destul de usor si egaleaza la 1.

6-4 0-1! Nemtoaica isi castiga serviciul din primul set.

Goerges isi ia o pauza foarte mare intre setul si este certata de arbitra de scaun. Aceasta a stat peste 5 minute la vestiar.

SET! 6-4! Simona castiga setul dupa un nou game maraton in care a salvat mai multe mingi de break...

5-4! Nemtoaica castiga in sfarsit un game, dupa cateva lovituri bune ale Simonei. Halep serveste pentru set!

5-3! Game lejer facut de Simona, care are 5 game-uri castigate la rand, intorcand scorul de la 0-3.

4-3! BREAK Halep! Wow... un game de peste 10 minute intre cele doua jucatoare, castigat de Simona la a treia minge de break.

3-3! Game Simona si scorul este egal, dupa ce nemtoaica a condus cu 3-0. Simona a inceput sa joace mai ofensiv.

2-3! BREAK Halep! Simona face break dupa un game bun pe serviciul adversarei si poate egala pe tabela daca isi castiga serviciul.

1-3! Simona Halep reuseste in sfarsit sa sparga gheata in acest meci.

0-3 Georges e in continuare la conducerea meciului si se distanteaza la 3-0 in acest inceput de meci!

0-2 BREAK Georges! Simona serveste slab si greseste in continuare, iar nemtoaica profita.

0-1
Georges castiga primul punct al partidei dupa o serie de greseli de ambele parti. Simona serveste acum.

15:57 26 Mar

Begu a scapat de Bencic

Veste buna pentru Irina Begu. Romanca a evitat-o pe Belinda Bencic, dupa ce elvetianca, campioana anul trecut la Toronto (a invins-o in finala pe Halep), a abandonat in meciul cu Pliskova la scorul de 1-4.

Irina Begu va juca in optimile de la Miami impotriva Krystynei Pliskova, sora mult mai bine clasatei Karolina Pliskova.

Krystyna ocupa locul 101 WTA.

14:56 26 Mar

Simona Halep pare sa se simta totusi mai bine dupa ce a acuzat probleme gastrointestinale. Romanca s-a antrenat in aceasta dimineata cu zambetul pe buze.

Sursa FOTO: Facebook/SimonaHalepBand

11:16 26 Mar

Simona are probleme medicale

Prosport.ro anunta ca Simona Halep are probleme medicale la Miami, acesta fiind si motivul retragerii din proba de dublu. Romanca acuza probleme gastrointestinale, iar meciul cu Julia Goerges este pus sub semnul intrebarii.

Simona Halep ar trebui sa joace in aceasta seara, in jurul orei 21:00. Ramai pe www.sport.ro pentru amanunte.

09:25 26 Mar

Halep/Hantuchova s-au retras din proba de dublu

Simona Halep si Daniela Hantuchova ar fi urmat sa evolueze impreuna in proba de dublu de la Miami impotriva Sarrei Errani si a Carlei Suarez Navarro. Cele doua au decis sa spuna insa "pas", desi primisera un wild card.

Motivul retragerii este dat de programul jocurilor de simplu. Simona Halep va juca impotriva Juliei Goerges diseara, astfel ca nu ar fi avut decat 2-3 ore libere intre meciuri.

09:23 26 Mar

Meciul Simonei, reprogramat

Duelul dintre Simona Halep si Julie Goerges (66 WTA) va avea loc in aceasta seara, de la 21:00, desi organizatorii anuntasera initial o alta ora de disputare.

Scorul intalnirilor directe Halep - Goerges este 1-1. Romanca s-a impus la ultimul meci cu Goerges in 2016, la Madrid, scor 6-2, 6-0.

Daca va trece de Goerges, Halep va juca impotriva invingatoarei dintre Yanina Wickmayer (47 WTA) si Heather Watson (69 WTA)

08:41 26 Mar

Calificari pentru Irina Begu si Monica Niculescu

Monica Niculescu s-a calificat, vineri, în runda a treia a turneului WTA Premier de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.134.605 de dolari, dup? ce a trecut de chinezoaica Shuai Peng cu 6-1, 3-6, 6-0.

Niculescu, desemnat? cap de serie num?rul 32, ?i-a asigurat un cec de 36.170 dolari ?i 65 de puncte WTA, dup? exact dou? ore de joc.

O calificare absolut spectaculoasa a obtinut insa Irina Begu, care a eliminat-o pe Sabine Lisicki.

Begu a castigat primul set cu 6-4, insa apoi a urmat o cadere. Romanca a pierdut setul al doilea cu 1-6, iar decisivul parea a fi "floare la ureche" pentru Lisicki, care a facut relativ repede 5-0.

Dupa ce a castigat un singur game in 12, Begu a sunat insa revenirea. Romanca de 25 de ani a dus setul la tie break si s-a impus.

A fost prima victorie a Irinei Begu in fata Sabinei Lisicki din patru intalniri.

In turul urmator, Begu va juca impotriva invingatoarei dintre Belinda Bencic (10 WTA) si Krystyna Pliskova (101 WTA).

19:34 25 Mar

Halep joaca sambata noapte

Simona Halep o intalneste pe Julia Georges in turul 3 de la Miami, intr-un meci ce se va disputa sambata noapte. Halep spune ca se teme de loviturile puternice ale adversarei sale.  "Stiu ca Julia serveste foarte bine. Are o lovitura de dreapta destul de puternica. Va trebui sa joc la fel ca pana acum, sa ma misc bine, sa fiu solida pe picioare si sa lovesc mingea", a spus Simona Halep.

Inainte de meci, Simona Halep s-a antrenat cot la cot cu antrenorul ei. Darren Cahill a avut nevoie de interventia preparatorului fizic. :)

03:23 25 Mar
HALEP VS. JULIA GORGES, IN TURUL 3

SIMONA HALEP: "Ma bucur ca m-am intors aici, am jucat bine anul trecut, va multumesc ca sunteti alaturi de mine. S-a complicat meciul la final, m-am grabit si am gresit. Sunt bucuroasa ca merg mai departe si ma gandesc la meciul meu de dublu"

03:08 25 Mar

6-3, 5-4. Halep rateaza sansa de a inchide meciul, rusoaica serveste acum pentru egalare

03:05 25 Mar

6-3, 5-3. Halep serveste pentru meci

02:59 25 Mar

6-3, 5-2. Rusoaica serveste sa ramana in meci

02:55 25 Mar

6-3, 4-2. Halep a pierdut avantajul in acest game, iar rusoaica incearca sa ramana in meci. Urmeaza Simona la serviciu

Mergea si Bopanna, out de la Miami din primul tur

Florin Mergea si indianul Rohan Bopanna au fost invinsi cu 2-6, 6-4, 10-4 de cuplul Pablo Cuevas (Uruguay)/Marcel Granollers (Spania) in runda inaugurala a probei de dublu de la Miami. Mergea si Bopanna, capi de serie numarul sase, au cedat dupa o ora si 8 minute, in care au comis 7 duble greseli.

23:49 24 Mar

Declaratiile Simonei Halep pentru WTA inaintea meciului cu Kasatkina, vineri, la 1:30 dimineata, live text pe www.sport.ro:

E mai greu sa ajungi in top 5 sau sa ramai acolo?

"Sa ajungi acolo e greu pentru ca trebuie sa castigi meciuri, multe turnee la rand. Dar ca sa ramai acolo trebuie sa repeti totul. Ambele sunt grele, dar asta e motivul pentru care e ceva special sa ramai in top 5 si pentru asta muncesc atat de tare, sa raman aici"

Despre romanii care vin la meciurile ei

"Nu sunt numai romani, sunt si altii. Vreau sa le multumesc pentru sprijinul lor. Este incredibil ca vin mereu sa ma sustina, indiferent unde joc. Vreau sa le multumesc tuturor fanilor pentru ca este frumos cand ies si ei imi cer autograful sau vor o poza cu mine. E frumos, ma bucur de asta, cred ca este unul dintre cele mai tari lucruri si incerc mereu sa fiu ok cu ei, dar este greu uneori. E greu sa zambesti cand pierzi. Eu incerc s-o fac, sa fiu alaturi de ei pe Facebook si Instagram, dar nu sunt buna la capitolul asta. Incerc sa raman relaxata, sa le multumesc prin cel mai bun joc al meu cand vin sa ma vada"

21:10 24 Mar

Halep se bate la Miami, in aceasta noapte, cu "Noua Sharapova". Adversara Simonei e rusoaica si tine cu Barcelona. Kasatkina are 18 ani, a distrus-o pe Venus Williams in acest an si e prima data cand o intalneste pe Halep.

Rusoaica iubeste fotbalul si nu scapa niciun meci tare al Barcelonei. Anul trecut, Halep a ajuns pana-n semifinale la Miami, unde a fost eliminata de Serena.

Begu a trecut fara emotii de primul tur la Miami, unde surpriza zilei a fost eliminarea lui Bouchard.

09:01 24 Mar
Begu s-a calificat in turul 2!

Irina Begu s-a calificat in runda a doua a turneului WTA Premier de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari, miercuri, dupa ce a invins-o pe grecoaica Maria Sakkari cu 6-1, 6-3.

Begu (25 ani, 35 WTA) s-a impus intr-o ora si 20 de minute in fata unei adversare venite din calificari (20 ani, 131 WTA).

Romanca si-a asigurat un cec de 19.530 dolari si 35 de puncte WTA, urmatoarea sa adversara la Miami Open fiind germanca Sabine Lisicki, cap de serie numarul 29. Lisicki (26 ani, 37 WTA) a invins-o pe Begu in toate cele trei confruntari directe, in 2011 la Dallas si Beijing si in 2014 la Madrid.

08:58 24 Mar
Halep - Kasatkina, joi spre vineri de la 1.30!

Simona Halep o va intalni pe Daria Kasatkina (36 WTA), in noaptea de joi spre vineri, nu mai devreme de ora 01:30 (ora Romaniei). Partida va avea loc pe principala arena a intrecerii din Florida.

Aceasta va fi prima intalnire dintre Simona Halep si jucatoarea de 18 ani, dupa ce reprezentanta Rusiei a eliminat-o in primul tur pe Katerina Bondarenko (Ucraina, 29 de ani, 59 WTA), in trei seturi, 6-2, 1-6, 6-2, dupa o ora si 35 de minute.

"Chiar ma bucur ca am revenit la Miami. Am jucat destul de bine aici anul trecut si chiar ma bucur ca sunt sanatoasa si pot juca iar. in 2015, in aceasta perioada a anului jucam bine. Aveam foarte multa incredere.

Acum sunt OK, poate nu ca anul trecut, dar revin dupa o perioada mai dificila. Am avut niste luni mai grele. Am fost destul de bolnava, dar acum ma bucur ca sunt sanatoasa si ma pot antrena la cel mai inalt nivel",
a spus Halep, intr-un interviu pe care l-a acordat pentru pagina de Facebook ”Simona Halep Fan Space”.

08:51 23 Mar
Halep - Kasatkina are loc vineri

Simona Halep va juca impotriva Dariei Kasatkina, jucatoare de 18 ani ce se afla pe locul 36 WTA. Rusoaica a invins-o pe Bondarenko in primul tur, iar la Indian Wells a iesit in turul 3, dupa ce a trecut de Pui si Bacsinszky. Meciul este programat pentru vineri.

08:44 23 Mar
Trei romance ramase pe tablou: Simona Halep, Monica Niculescu si Irina Begu

Alexandra Dulgheru a fost invinsa de ucraineanca Lesia turenko, in trei seturi, cu 6-7 (5), 6-3, 6-3, marti, in runda inaugurala a turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari.

turenko (26 ani, 46 WTA), care a comis zece duble greseli, s-a impus dupa doua ore si 41 de minute de joc.

Dulgheru (26 ani, 91 WTA) castigase primele doua confruntari cu turenko, in 2013, in primul tur la Ningbo, cu 6-7 (4), 6-2, 6-2, si anul trecut, la Roma, in optimi, cu 6-2, 4-6, 6-3.

Pe tabloul principal se mai afla trei romance, Simona Halep, cap de serie numarul cinci, care o va infrunta in turul al doilea pe rusoaica Daria Kasatkina, Monica Niculescu, desemnata cap de serie numarul 32, care va juca in turul secund cu invingatoarea dintre chinezoaica Shuai Peng si belgianca Allison van Uytvanck, si Irina Begu, care va evolua in primul tur contra unei adversare venite din calificari.

Sorana Cirstea a fost invinsa de italianca Francesca Schiavone, cu 6-2, 6-4, tot marti, in ultimul tur al calificarilor.

14:41 22 Mar

Simona Halep participa la diferite evenimente in SUA, inainte de startul turneului de la Miami.

Jucatoarea romanca a participat aseara la gala Teste of Tennis alaturi de antrenorul ei, australian Darren Cahill. Halep a ales o tinuta cu motive florale, in timp ce Cahill s-a imbracat la costum.

21:31 21 Mar

Halep a fost invitata de americani de gateasca, apoi a luat masa impreuna cu Ion Tiriac.

09:09 21 Mar

Simona Halep nu va avea cea mai facila adversara in primul meci de la Miami. Romanca are va juca impotriva invingatoarei dintre ucraineanca Bondarenko (29 de ani, locul 59 WTA), si Daria Kasatkina (18 ani, locul 36).

Chiar daca este clasata mai slab in topul mondial WTA, Bondarenko este o jucatoare experimentanta, care a mai intrat de-a lungul timpului in top 30.

In schimb, rusoaica Daria Kasatkina este una dintre surprizele circuitului in acest inceput de an. La nici 19 ani, tanara sportiva se afla deja pe locul 36 WTA si pe pozitia a 15-a in clasamentul Road to Singapore (pentru Turneul Campioanelor).

Daca va trece de Bondarenko ori Kasatkina, pe Halep nu o asteapta meciuri mai usoare. Romanca ar putea da peste Samantha Stosur in turul al treilea si peste Lucie Safarova in optimi.

Din sferturi lucrurile se complica si mai tare. Detinatoarea trofeului campioanelor, Aga Radwanska, ii poate iesi Simonei in cale in sferturi, iar Serena Williams in semifinale.

Anul trecut, Simona Halep a jucat o semifinala la Miami, fiind invinsa de aceeasi Serena Williams dupa trei seturi.

Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »