Simona Halep, in turul 3 la Australian Open dupa o revenire de senzatie: a castigat cu 6-1 in decisiv! Hanescu, OUT dupa infrangerea cu Raonic!

Simona Halep Australian Open Tenis
Data publicarii: Joi 16 Ianuarie 2014, 11:01
Data actualizarii: Joi 16 Ianuarie 2014, 14:24

Monica Niculescu s-a calificat in turul 2 la Australian Open, in proba de dublu

UPDATE! Hanescu a fost eliminat in trei seturi, 6-7; 4-6; 4-6 cu Milos Raonic.

Hanescu a pierdut primul set, dar meciul a fost intrerupt in setul al doilea la scorul de 3-2 pentru Raonic timp de 60 de minute.

Simona Halep s-a calificat in turul 3 la Australian Open dupa ce a invins-o noaptea trecuta pe americanca Varvara Lepchenko, locul 44 WTA.

Romanca a pierdut primul set, scor 4-6, dar a revenit senzational si s-a impus apoi in urmatoarele doua de o maniera categorica: 6-0 in setul doi si 6-1 in decisiv.

In turul urmator, Simona Halep o va intalni pe Zarina Diyas, numarul 152 mondial si are sanse mari sa-si egaleze cea mai buna performanta din cariera la un turneu de grand slam (turul 4 la US Open in 2013).

Daca va reusi minunea de a castiga marele trofeu la Australian Open in acest an, Simona Halep va urca pana pe locul 3 in clasamentul WTA.

PERECHEA NICULESCU / ZAKOPALOVA S-A CALIFICAT IN TURUL 2

Perechea Monica Niculescu/Klara Zakopalova (Romania/Cehia) s-a calificat in turul doi al probei de dublu feminin de la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.

Niculescu si Zakopalova au trecut, in runda inaugurala, cu scorul de 6-3, 6-2, dupa o ora si 15 minute, de cuplul Irina-Camelia Begu/Sorana Cirstea.

In turul doi, Monica Niculescu si Klara Zakopalova vor intalni perechea Cara Black/Sania Mirza (Zimbabwe/India), cap de serie numarul 6, care a trecut, cu scorul de 6-1, 6-4, de cuplul australian Tammi Patterson/Arina Rodionova.