Dubla cu Letonia l-a facut golgheterul preliminariilor: Cristiano Ronaldo, la egalitate cu Lewandowski dupa ce Portugalia a invins cu 4-1. VIDEO

Cristiano Ronaldo Letonia Portugalia preliminarii CM 2018 Preliminarii CM 2018
Data publicarii: Luni 14 Noiembrie 2016, 08:56
Data actualizarii: Luni 14 Noiembrie 2016, 09:17

Ora Exacta in Sport, in fiecare dimineata, de luni pana vineri, de la 10:45, si in weekend de la 16:00

Portugalia, campioana en-titre a Europei, a castigat cu 4-1 meciuril disputat aseara, pe teren propriu, impotriva Letoniei. Portugalia e a doua in grupa de calificare, la 3 puncte de Elvetia.

Cristiano Ronaldo, cu o dubla si un penalty ratat, a fost MVP-ul meciului Portugalia - Letonia. Starul Realului a deschis scorul dupa 28 de minute de joc, dintr-un penalty obtinut de Nani. Tot din penalty putea majora Ronaldo scorul, dar acesta a trimis in bara in minutul 59.

Oaspetii letoni au sperat intr-o surpriza, dupa ce Zjuzins a egalat in minutul 67, insa "minunea" a durat doar 3 minute. William Carvalho, din centrarea lui Quaresma, a facut 2-1.

Pe final, Ronaldo s-a revansat pentru penaltyul ratat si a inscris pentru 3-1 din centrearea aceluiasi Ricardo Quaresma.

Tabela a fost inchisa de veteranul  Bruno Alves in minutul 90+2.

In urma acestui meci, Ronaldo este primul in clasamentul golgheterilor preliminariilor europene pentru CM. Ronaldo are 7 goluri, fiind la egalitate cu Robert Lewandowski.