Dinamo, pe locul 2! Otelul Galati 2-3 Dinamo! Comenteaza aici partida!

Dinamo Otelul Galati Superliga
Data publicarii: Duminica 21 Martie 2010, 17:21
Data actualizarii: Duminica 21 Martie 2010, 17:38

Dinamo a castigat cu emotii la Galati, insa elevii lui Talnar au urcat pe locul 2 cel putin pana la meciul Stelei cu Gaz Metan Medias.

Pentru gazde au marcat Paraschiv '50 si Antal '60 (penalti), iar pentru oaspeti au punctat Moti '5, Alexe '20 si Andrei Cristea '55 (penalti).

In minutul 5, Bostina a executat o lovitura libera de pe partea dreapta, iar Moti, scapat din marcaj, a deschis scorul cu o lovitura de cap, de la patru metri.

Alexe a majorat diferenta pe tabela de marcaj, in minutul 20, cu un sut de la peste 20 de metri.

Otelul a redus din diferenta in minutul 50, prin Paraschiv, care a preluat mingea in careul mare al dinamovistilor si, talonat de Moti, a sutat in dreapta portarului Dolha.

In minutul 55, Torje a patruns in careul gazdelor, a fost impins de Perendija, arbitrul Balaj a dictat penalti, iar Andrei Cristea a transformat, readucandu-si echipa in avantaj cu doua goluri.

Cinci minute mai tarziu, si Otelul a transformat un penalti, prin Antal, dupa ce Moti l-a tras de tricou, in careu, pe Axente, scorul devenind 2-3.

Din minutul '81, oaspetii au jucat in inferioritate numerica, dupa ce Andrei Cristea a primit al doilea cartonas galben.

Otelul Galati: 12. Grahovac - 3. Rapa, 16. Sarghi, 21. Perendija, 23. Salageanu - 29. Giurgiu, 26. Neagu - 8. Antal, 15. Ibeh (30. Paraschiv '46), 14. S.Ilie (11. Ochirosii) - 9. Axente (27. Pena '67). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Dinamo Bucuresti: 12. Dolha - 14. Molinero, 25. Scarlatache, 4. Moti, 2. Diabate - 22. Torje, 5. Kone, 8. Bostina (19. Daminuta '90+1), 20. Ad. Cristea (6. Rus '53) - 17. An. Cristea, 10. Alexe (7. Zicu '70). Antrenor: Cornel Talnar.

Arbitri: Cristian Balaj (central) - Miklos Nagy, Ioan Onicas (asistenti) - Catalin Popa (rezerva).
Cartonase galbene: Rapa '11, Axente '35, Sarghi '80, Ochirosii '90 / Scarlatache '37, Rus '59, Moti '60, An. Cristea '71 si '81.
Cartonas rosu: An. Cristea '81.
Observatori: Mircea Mihail si George Moise.
Supervizor: Vasile Avram.

La meci au asistat in jur de 11.000 de spectatori, dintre care aproximativ 300 de suporteri ai oaspetilor.