Otelul 3-0 Gloria Bistrita (Antal '4, Viglianti '72, Pena '85)!

Gloria Bistrita Otelul Galati Superliga
Data publicarii: Sambata 10 Aprilie 2010, 14:53
Data actualizarii: Sambata 10 Aprilie 2010, 17:08

Otelul lui Dorinel Munteanu a castigat clar meciul cu Gloria Bistrita de pe teren propriu, scor 3-0

Golurile gazdelor au fost marcate de Antal '4 (penalti), Viglianti '76 si Pena '86.
In minutul 4, mijlocasul echipei Otelul, Antal, a transformat o lovitura de pedeapsa dictata de arbitrul Unimatean, in urma unui fault in careul oaspetilor comis de fundasul Velcovici asupra aceluiasi Antal.

In minutul 49, atacantul echipei Gloria Bistrita, Moraes, l-a lovit cu cotul in gura pe Rapa (Otelul), desi acesta nu avea mingea, dupa ce jucatorul gazdelor s-a repezit spre el pentru a-i reprosa o faza de joc. In urma acestui incident, s-a creat un meleu intre jucatorii celor doua echipe, arbitrii intervenind pentru a calma spiritele. Dupa ce s-a consultat cu arbitrii de rezerva, centralul Paul Unimatean a aratat doua cartonase galbene jucatorilor Moraes si Frasinescu.

In minutul 76, mijlocasul gazdelor Viglianti a reusit sa inscrie cu un sut de la zece metri care l-a lasat fara replica pe portarul oaspetilor Albut.

In minutul 86, o lovitura libera executata in careul oaspetilor l-a gasit liber pe Viglianti care l-a lobat pe portarul Albut, iar minge a ajuns, la cinci metri, la Pena care a marcat, cu capul, in poarta goala.

Otelul: 12. Grahovac - 3. Ripa, 31. Sipovici, 16. Sarghi, 23. Salageanu - 26. I. Neagu, 29. Giurgiu - 8. Antal (20. Cojoc '77), 15. Ibeh (37. Viglianti '63), 11. Ochirosii (7. L. Iorga '68) - 27. Pena. Antrenor: Dorinel Munteanu.

Gloria Bistrita: 22. Albut - 28. D. Matei, 3. Ciuca, 18. Frasinescu, 5. Velcovici - 2. C. Petre (9. Keita '64), 6. A. Muresan, 7. Coroian (11. Rui Tavares '21), 30. Bajenaru (23. Mandea '76) - 24. Hora, 10. Moraes. Antrenor: Marius Sumudica.

Cartonase galbene: Salageanu '30, Neagu '59, Antal '60 / Velcovici '2, Frasinescu '49, Moraes '49, Rui '73, Ciuca '85.

Arbitri: Paul Unimatean (central) - Eduard Dumitrescu, Daniel Hulubei (asistenti) - Catalin Florescu (rezerva).

Observatori: Hacic Garabet, Cornel Sorescu.

La partida de la Galati au asistat aproximativ 3.500 spectaorii, intre care s-a aflat si managerul gruparii Unirea Urziceni, Mihai Stoica.