Larvik 35-33 CSM Bucuresti. Campioana Romaniei si a Europei pierde un meci important in lupta pentru locul 2

CSM Bucuresti Handbal Larvik HK Handbal
Data publicarii: Sambata 25 Februarie 2017, 17:05
Data actualizarii: Sambata 25 Februarie 2017, 20:06

Napoli - Real Madrid, marti, 21:45, IN DIRECT la ProTV | Bucurati-va de fotbal!

UPDATE | CSM Bucuresti a pierdut cu 33-35 meciul de la Larvik.

Marcatoarele echipei bucurestene au fost Martin Berenguer - 8, Gullden - 7, Torstensson – 5, Ayglon Saurina - 4, Niombla - 4, Lobach - 2, Curea, Bradeanu si Mehmedovici.

Pentru Larvik au marcat Kurtovic - 8, Mork – 7, Frafjord – 7, Hammerseng-Edin - 5, Koren Riegelhuth – 3, Stange - 2, Breistol – 2 si Breivang.

In ultimele doua etape ale grupei 2, CSM Bucuresti (ocupanta locului patru) va intalni RK Krim Mercator pe teren propriu, la 3 martie, si Team Esbjerg, in deplasare, la 12 martie.

Primele patru clasate in cele doua grupe principale se vor califica in faza sferturilor de finala, care se vor juca in dubla mansa eliminatorie, intre 7-16 aprilie, pentru "biletele" din Final Four, programat la Budapesta, in 6-7 mai.

CSM Bucuresti, campioana Romaniei si a Europei la handbal feminin, joaca cel mai important meci de pana acum in 2017. CSM intalneste Larvik, intr-un meci al carei miza o reprezeinta locurile 2-3 ale grupei principale din Liga Campionilor.

Cu 5 puncte in primele trei meciuri ale anului in Europa, CSM este in mare masura sigura de sferturile celei mai importante competitii continentale. Totusi, pentru CSM calificarea in sferturi de pe locul 4 nu este cea mai multumitoare, dat fiind ca in acea faza poate intalni o echipa mai puternica. CSM ar avea un avantaj daca ar merge mai departe de pe locul 2 al grupei principale.

Inaintea acestui meci, CSM Bucuresti ocupa locul 4, avand un punct in spatele lui Midtjylland si Larvik. O victorie ar urca echipa din capitala, campioana en-titre, cel putin peste Larvik.

Pe de alta parte, o infrangere ar insemna in mare parte ca CSM sa incheie grupa pe locul 4, ceea ce ar face ca adversara din sferturi sa fie Vardar Skopje, o echipa cu greutate.

"Ne dorim o victorie in Norvegia. Ne asteapta un meci foarte greu, dar speram ca la finalul celor 60 de minute sa obtinem cele doua puncte vitale pentru a urca in clasament. Cu Larvik jucam un meci de a obtine o pozitie cat mai buna in ierarhia grupei", a spus Bogdan Vasiliu, seful sectiei handbal a CSM Bucuresti.