Una calda, alta rece | Victorie de senzatie pentru CSM Bucuresti la Savehof, Baia Mare a pierdut acasa cu Larvik. CSM se bate cu Buducnost in etapa urmatoare a Ligii

CSM Bucuresti HCM Baia Mare Larvik HK Liga Campionilor la Handbal Feminin Savehof Handbal
Data publicarii: Vineri 23 Octombrie 2015, 21:47
Data actualizarii: Vineri 23 Octombrie 2015, 21:55

CSM Bucuresti are maximum de puncte dupa doua jocuri, insa HCM Baia Mare a suferit o infrangere dureroasa acasa. Campioana si vicecampioana Romaniei la handbal feminin isi continua insa parcursul in Liga Campionilor.

Campioana entitre a ligii nationale de handbal feminin, CSM Bucuresti a invins fara probleme echipa suedeza IK Savehof, cu scorul de 28-17, la Partille, in Grupa D a Ligii Campionilor la handbal feminin.

CSM Bucuresti a obtinut astfel cea de-a doua victorie, dupa ce in prima etapa a trecut la fel de usor de MKS Lublin.

In runda urmatoare, echipa antrenata de Kim Rasmussen se va duela cu detinatoarea trofeului Ligii Campionilor, Buducnost Podgorica, echipa la care joaca si Cristina Neagu.

HCM Baia Mare, invinsa de finalista de anul trecut

HCM Baia Mare a fost invinsa de formatia norvegiana Larvik cu scorul de 31-29, pe teren propriu, intr-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Vicecampioana Romaniei a inceput excelent meciul, a condus cu 3-1 (min. 4), 5-2 (7), 7-4 (9) si 8-6 (12), dupa care jocul s-a rupt. Dupa 9-9 (18), formatia scandinava, vicecampioana Europei, a avut zece minute excelente si s-a desprins la 18-12 (28), pentru ca la pauza avantajul oaspetelor sa fie de cinci goluri, 19-14.

Echipa antrenata de Aurelian Rosca nu a reusit sa recupereze din diferenta in repriza secunda, primind gol chiar si cu doua jucatoare in plus. Doar pe final formatia baimareana s-a apropiat la doua goluri, 27-29 (56), insa Larvik a gestionat bine ultimele minute.

Frantuzoaica Allison Pineau a fost cea mai buna de la HCM, in timp ce de la Larvik s-au remarcat surorile Mork, care au reusit 18 din cele 31 de goluri.

Pentru HCM au inscris Allison Pineau - 8 goluri, Valentina Ardean-Elisei 4, Melinda Geiger 4, Katarina Jezic 4, Lois Abbingh 3, Patricia Vizitiu 2, Alexandra Do Nascimento 2, Luciana Marin 1, Gabriela Preda 1.

Pentru Larvik au marcat: Nora Mork 9 goluri, Thea Mork 9, Amanda Kurtovic 7, Gro Hammerseng 4, Marti Frafjord 2.

Rostov Don ocupa primul loc al grupei A, cu 2 puncte (1 j, +6), urmata de HCM Baia Mare, 2 p (2 j, +4), Larvik, 2 p (2 j, -4), RK Krim Mercator, 0 p (1 j).

HCM Baia Mare va disputa urmatorul joc tot acasa, pe 30 octombrie, cu Rostov.