VIDEO HORROR! Meci pierdut in minutul 96: CFR 2-3 Sparta Praga!

Data publicarii: Vineri 06 Noiembrie 2009, 02:01
Data actualizarii: Vineri 06 Noiembrie 2009, 02:04

CFR-ul a trait cea mai mare deziluzie in Europa League. A pierdut cu 3-2 meciul cu Sparta Praga dupa un gol primit in minutul 96. Echipa lui Conceicao pastreaza insa sanse la calificarea in primavara europeana.

Golurile echipei CFR au fost reusite de Traore '25 si Dubarbier '90, in timp ce pentru cehi au punctat Holenda '6, '13 si Wilfried '90.

Clujenii au pus primii probleme, la sutul lui Muresan de la mare distanta, retinut greu de portarul Blazek. Imediat, cehii au reusit sa deschida scorul, in minutul 6, prin Holenda, care a trimis din mijlocul careului pe sub portarul Nuno Claro.

Dupa numai sapte minute, oaspetii si-au majorat avantajul prin acelasi Holenda, care a trimis cu latul in plasa o minge centrata excelent de Kusnir.

Elevii lui Antonio Conceicao au replicat in minutul 25, prin Traore, atacantul ivorian reducand din diferenta, scor 1-2, cu un sut din mijlocul careului, dupa ce reusise sa preia de langa Repka.

Gazdele au ramas in zece oameni in minutul 64, dupa ce Gabriel Muresan a primit al doilea cartonas galben pentru un fault din spate.

In minutul 88, CFR Cluj ramane in 9 jucatori pe teren, Bogdan Mara fiind eliminat dupa ce a vazut al doilea cartonas galben.

Desi aflata in inferioritate numerica, CFR mai marcheaza un gol in minutul 90, scor 2-2, prin Sebastian Dubarbier, care a sutat la coltul lung, din mijlocul careului.

Scorul final, 3-2 pentru Sparta Praga, a fost stabilit in minutul 6 al prelungirilor de Wilfried, care a profitat de o neintelegere a aparatorilor clujeni si a trimis mingea in poarta din sase metri.

CFR Cluj: 1. Nuno Claro - 2. Tony, 20. Cadu, 15. Alcantara, 4. Panin - 6. Muresan - 19. Culio (7. Dubarbier '58), 8. Peralta, 77. Deac (23. Mara '63) - 9. Traore, 99. Nei (22. S. Bus '83). Antrenor: Antonio Conceicao.

Sparta Praga: 29. Blazek - 13. Kusnir, 6. Hubnik, 2. Repka, 3. Parnic - 20. Kucka, 25. Vacek (4. Hoheneder '90+3) - 11. Zofcak (19. Kalouda, '90+1), 17. Holenda (14. Kadlec '74), 22. Zeman - 12. Wilfried. Antrenor: Jozef Chovanek.

Cartonase galbene: Muresan '26, Cadu '43, Mara '86 / Kucka '28, Repka '52
Cartonase rosii: Muresan '64, Mara '88
Partida a fost condusa la centru de turcul Selcuk Dereli, ajutat la cele doua tuse de conationalii sai Erdinc Sezertam si Emre Mustafa Eyisoy. Tot din Turcia au fost si arbitrii aditionali Firat Aydinus si Bulent Yildirim, in timp ce rezerva a fost desemnat Ozguc Turkalp. Din partea UEFA a fost delegat belgianul Jean-Marie Philips, iar observator pentru arbitri a fost elvetianul Andreas Schluchter.

La meci au fost prezenti 7.227 de spectatori, printre care si aproximativ 50 de sustinatori ai cehilor. Acestia din urma au aprins torte dupa ce Holenda a deschis scorul, dar si la golul “feroviarului” Traore, fiind potoliti dupa interventia fortelor de ordine. Fanii clujeni au scandat in mai multe randuri impotriva antrenorului Antonio Conceicao caruia i-au cerut sa-si dea demisia.

Presedintele Iuliu Muresan a parasit tribuna oficiala a arenei “Dr. Constantin Radulescu” cu aproximativ 20 de minute inainte de finalul partidei.

*Din cauza restrictiilor impuse de UEFA, rezumatul poate fi vazut doar de utilizatorii din Romania!