VIDEO! Gol FABULOS al lui Stancu! Steaua 1-0 Grasshopper! Vezi rezumatul!

Data publicarii: Joi 19 August 2010, 23:42
Data actualizarii: Joi 19 August 2010, 23:42

Steaua a reusit s-o bata GREU pe Grasshopper. Stancu a fost omul meciului, cu o reusita fantastica!

Steaua e cu un pas in Grupele Europa League, dupa 1-0 cu Grasshopper in Ghencea! Cu Bicfalvi in teren in locul lui Radut, Steaua a atacat in prima repriza insa nu a reusit sa marcheze. Latovlevici a fost omul primei parti a meciului cu 3 ratari incredibile.

Repriza secunda a venit cu golul fabulos al lui Stancu. Atacantul Stelei a prins un sut de zile mari de la 25 de metri in vinclu si a ajuns la golul 5 in acest sezon.

Steaua: 12. Tatarusanu - 3. Emeghara, 4. Abrudan, 23. Geraldo, 14. Latovlevici - 5. D. Stoica, 26. Bicfalvi - 16. Nicolita (8. Radut '66), 28. B. Stancu (20. Angelov '84), 10. Cr. Tanase - 9. Kapetanos (24. B. Surdu '51). Antrenor: Ilie Dumitrescu.

Grasshopper Zurich: 1. Konig - 2. Voser, 4. Paulinho, 6. Smiljanici, 3. Menezes - 35. Salatici - 9. Lang (7. I. Emeghara '89), 5. Colina (8. Abrashi '46), 15. Cabanas, 31. Zuber (25. Adili '69) - 11. Rennella. Antrenor: Ciriaco Sforza.
Cartonase galbene: Surdu '90+1 / Salatici '90+1

Partida a fost arbitrata de o brigada din Suedia, condusa la centru de Jonas Eriksson, ajutat la cele doua linii de Mathias Klasenius si Joakim Flink. Arbitru de rezerva a fost Markus Strömbergsson.

Pe stadionul "Steaua" au fost prezenti aproximativ 18.000 de spectatori, printre care s-au aflat 150 de fani elvetieni.

Spre deosebire de ultimul meci disputat de Steaua pe teren propriu, in campionat, cu Victoria Branesti, pe stadion au fost prezenti, joi, membrii ambelor galerii, Peluza Sud si Peluza Nord. Fanii de la Peluza Sud au afisat bannere cu urmatoarele mesaje: "Multumim gloriilor pe care le iubim, pentru realitatea pe care o dispretuim", "Daca am fi cantat manele, voi ati fi dansat pe ele. Cu Ilie fantezie, se stieee".

Inainte de debutul meciului, presedintele FC Steaua, Helmuth Duckadam, a tinut sa le transmita suporterilor un mesaj de la microfonul stadionului: "Va multumesc personal ca sunteti alaturi de Steaua, doar impreuna putem reusi, doar impreuna putem invinge".

Galeria de la Peluza Nord a scandat impotriva finantatorului Gigi Becali: "Becali pleaca din Ghencea" si "Gigi, Gigi, lasa-ne". Ei au fost aprostrofati de suporterii de la Tribuna I, cei din peluza raspunzand: "Voi sunteti sclavii lui Gigi".

Capitanul echipei Steaua, Banel Nicolita, a fost huiduit in momentul in care a fost inlocuit, fanii stelisti cerand insistent inca de la inceputul reprizei secunde ca Mihai Radut sa intre pe teren.

La scorul 0-0 in repriza secunda, galeria stelista a scandat numele fostului antrenor, Victor Piturca.

Jucatorul bulgar Stanislav Angelov si-a facut debutul la Steaua intr-un meci oficial.

AICI FAZELE MECIULUI:

Min 90+2: Interventie buna a lui Tatarusanu
Min 84.
Intra Angelov in locul lui Stancu. Steaua ataca cu Surdu, Tanase si Radut.
Min 81.
Cabanas trage periculos de la 17 metri, peste poarta
Min 75. Sut Tanase de la 25 de metri, pe langa poarta.
Min 73.
Sut Bicfalvi de la 30 de metri.
Min 71. GOOOOOL STEAUA!!! Stancu a marcat cu un sut superb de la 25 de metri!!