VIDEO Paraguay, in sferturi! Paraguay 5-3 Japonia, dupa lovituri de la 11 metri!

Paraguay Cupa Mondiala Japonia CM 2010
Data publicarii: Marti 29 Iunie 2010, 19:42
Data actualizarii: Marti 29 Iunie 2010, 20:44

CLICK AICI PENTRU REZUMAT

Paraguay s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale, dupa cel mai slab meci din optimi.

Cele doua echipe au incercat sa atace, dar ocaziile au fost rare. Cea mai mare sansa de gol au avut-o japonezii in prima repriza, cand Matsui a izbit bara transversala cu un sut superb de la 25 de metri, in minutul 23.

Roque Santa Cruz a avut si el o ocazie mare pentru Paraguay, insa a trimis incredibil pe langa poarta lui Kawashima din 6 metri.

Japonezii au insistat mai mult in repriza a doua, insa au fost blocati de fundasii paraguayeni, sau au trimis mult peste poarta aparata de Villar.

Meciul a mers in prelungiri, acolo unde ambele echipe parca au asteptat penalty-urile. Japonezii chiar s-au bucurat la finalul celor 120 de minute ca dupa o victorie.

Au urmat penalty-urile, acolo unde s-a mers cap la cap pana la 2-2. Riveros a transformat pentru 3-2, in timp ce Komano a ratat trimitand mingea in bara transversala, aceeasi lovita in prima repriza de Matsui.

Honda a transformat frumos rmatoarea lovitura, dar degeaba, pentru ca jucatorii din Paraguay au fost stapani pe ei.

Oscar Cardozo de la Benfica a transformat lovitura decisiva, devenint eroul sud-americanilor.

Penalty-uri:

5-3: Oscar Cardozo inscrie si califica Paraguay in sferturi!

4-3: Honda inscrie frumos pentru janponezi!

4-2 Valdez tansforma cu incredere!

3-2 Prima ratare! Komano trimite in vara transversala!

3-2 Riveros transforma!

2-2 Hasebe inscrie cu un sut la semi-inaltime!

2-1: Lucas inscrie!

1-1 Endo transforma pentru Japonia!

1-0 Berreto inscrie pentru Paraguay!

Paraguay va juca in sferturi cu invingatoarea din meciul Spania - Portugalia.

Paraguay: 1. J. Villar - 6. Bonet, 14. Da Silva, 21. Alcaraz, 3. R. Morel - 13. Vera, 20. Ortigoza (8. E. Barreto '75), 16. Riveros - 9. Santa Cruz (7. Cardozo '94), 19. L. Barrios, 10. E. Benitez (18. H. Valdez '60). Antrenor: Gerardo Martino.

Japonia: 21. Kawashima - 3. Komano, 22. Nakazawa, 4. Tulio, 5. Nagatomo - 2. Abe (14. K. Nakamura '84) - 17. Hasebe, 8. Matsui (9. Okazaki '65), 7. Endo, 16. Okubo (11. Tamada '106) - 18. Honda. Antrenor: Takeshi Okada.

Cartonase galbene: Riveiros '118 / Matsui ('58), Nagatomo ('72), Honda ('90+3), Endo ('113).

Meciul a fost arbitrat de o brigada din Belgia, cu Frank De Bleeckere la centru, ajutat de asistentii Peter Hermans si Walter Vromans. Rezerva de arbitru a fost Peter O'Leary (Noua Zeelanda).

Paraguay - Japonia este primul meci de la Cupa Mondiala din Africa de Sud care s-a decis dupa prelungiri si executarea loviturilor de departajare. In prelungiri, dupa 1-1 in timpul regulamentar de joc, s-a mai ajuns si in partida din optimi dintre Ghana - SUA, insa reprezentativa africana a marcat prin Gyan golul victoriei in minutul 93.

Honda a fost ales omul meciului pe site-ul FIFA.

INTRA ACUM PE SECTIUNEA WWW.SPORT.RO - CM 2010 SI VEZI TOATE GRUPELE SI PROGRAMUL MECIURILOR