FA Cup se vede la Sport.ro | Chiriches si Rat sunt OUT; Panti a gafat cu Blackburn! FAZA ZILEI dupa Nottingham 5-0 West Ham!

Vlad Chiriches Costel Pantilimon FA Cup Anglia
Data publicarii: Duminica 05 Ianuarie 2014, 14:30
Data actualizarii: Duminica 05 Ianuarie 2014, 17:14

► Duminica 16:15 Derby - Chelsea si 18:30 Man United - Swansea! FAntasticii din FA Cup LIVE Sport.ro!

Un pusti a fost surprins in lacrimi dupa ce West Ham a luat golul de 3-0 de la Nottingham.

Acesta a izbucnit in plans insa echipa sa a continuat sa incaseze goluri, meciul terminandu-se 5-0 pentru Nottingham, una dintre cele mai mari surprize din aceasta faza a competitiei.

Rat nu a jucat niciun minut la West Ham, romanul nefiind convocat la meci.

Nottingham Forest 5-0 West Ham

Fazele meciului:

Min 90: GOOOL Nottingham! Andy Reid face 5-0!

Min 79: GOOOL! Acelasi Paterson face hat-trick-ul! Atacantul lui Nottingham a avut nevoie de doar 14 minute pentru a inscrie 3 goluri

Min 71: GOOOL! Dubla a lui Paterson

Min 65: GOOOL Paterson! Atacantul divizionarei de liga secunda face 2-0!

Min 12: Gol superb inscris de Abdoun din penalty, dupa ce l-a executat pe portarul lui West Ham cu o panenka! VEZI FAZA AICI

Echipele de start:
Nottingham: Darlow, Halford, Jara, Hobbs, Lichaj, Lascelles, Reid, Abdoun, Moussi, Lansburty, Paterson

Rezerve: Evtimov, Harding, Miller, Mackie, Derbyshire, Majewski, Cox

West Ham: Adrian, Potts, Driver, Downing, Diarra, Jarvis, Ravel Morrison, Lletget, Moncur, Maiga, Whitehead

Blackburn 1-1 Manchester City | Pantilimon, titular

Dupa egalul de la Blackburn, meciul urmeaza sa se rejoace pe Etihad.

CITY: Pantilimon - Boyata, Lescott, Nastasic, Clichy - Fernandinho, Garcia, Milner, Silva - Negredo, Dzeko
Rezerve: Hart, Kompany, Zabaleta, Kolarov, Yaya Toure, Jesus Navas, Lopes

BLACKBURN: Paul Robinson, Spurr, Hanley, Lowe, Marshall, Dann, Williamson, Taylor, Henley, Gestede, Cairney
Rezerve: Eastwood, Kilgallon, Josh King, DJ Campbell, Jordan Rhodes, Ruben Rochina, Alan Judge

FAZELE MECIULUI:

REZUMATUL VIDEO

'85: ... Manchester City ramane in 10 oameni; Boyata a vazut al doilea gaben

'63: Ocazie mare pentru City: Dzeko suteaza puternic din marginea careului, Robinson respinge in lateral, Negredo urmareste si reia cu capul, putin pe langa poarta.

'61: Demonstratie de tiki-taka de la echipa de pe locul 10 din Championship: schimb de 15 pase, plus OLE-uri din tribune

'55: GOL BLACKBURN | Costel Pantilimon respinge gresit in fata mingea reluata cu capul de Gestede, Scott Dann urmareste si inscrie din 6 metri.

La cateva secunde dupa gol, televiziunea engleza a urmarit reactia lui Joe Hart. Rezerva lui Pantilimon in aceasta partida a inceput sa aplaude. Ironic, sau pentru a-l incuraja pe roman?

PAUZA | BLACKBURN 0 CITY 1 | O prima repriza echilibrata, in care nu s-a vazut diferenta de liga intre cele doua echipe. City ocupa locul 2 in Premier League, Blackburn e pe 10 in liga secunda. Gazdele au inceput curajos si au amenintat in cateva randuri poarta lui Pantilimon in primele 25 de minute. Romanul s-a remarcat la interventia din minutul 19, cand a blocat, sigur pe el, lovitura de cap a lui Scott Dann. In a doua parte a primei reprize, City a pus stapanire pe joc. Negredo a fost aproape de gol in minutul 28 (video mai jos) si a punctat cu cateva secunde inainte de pauza.

'45: GOL CITY | Negredo inscrie simplu, cu latul din 6 metri, dupa o minge reluata de Dzeko. Jucatorii lui Blackburn au cerut ofsaid, reluarile arata ca Negredo era pe linie.

'34: Boyata scoata mingea in 16 metri pentru David Silva, venit lansat din spate, insa sutul acestuia e slab, mult peste poarta

'28: Negredo, la un pas de un gol fabulos; a preluat spectaculos mingea venita de la Dzeko, dar n-a mai ajuns pentru a impinge mingea in poarta.

'19: O noua interventie excelenta a lui Pantilimon; de data asta romanul a blocat, cu multa siguranta, mingea reluata cu capul de Scott Dann

'17: Blackburn prinde curaj si incepe sa ameninte poarta lui Pantilimon; romanul iese excelent pe o centrare si se grabeste sa-si repuna echipa pe contraatac

'15: Inceput de meci echilibrat, deocamdata nu se vede diferenta de liga intre cele doua echipe. Taylor incearca sa-l surprinda pe Pantilimon cu un sut de la 25 de metri, mingea nu prinde insa spatiul portii

Toate cele 24 de partide care se disputa astazi:
CLICK AICI PENTRU LIVESCORES

Zi mare pentru romani astazi in FA Cup. Costel Pantilimon si Vlad Chiriches sunt anuntati titulari in meciurile din turul 3 al competitiei.

Pe Sport.ro, show-ul este deschis la ora 14.45, cu partida dintre Blackburn Rovers (Championship) si Manchester City. Trupa lui Pellegrini e pe 2 in clasament si se gandeste la o performanta istorica in acest sezon: pentru prima data, titlul si Cupa Angliei sa ajunga in vitrina de pe Etihad.

Manuel Pellegrini a anuntat schimbari pentru aceasta partida, in conditiile in care sfarsitul de an a adus un program infernal pentru echipele englezesti - 4 partide intr-un interval de 10 zile. Presa engleza il anunta titular pe romanul Pantilimon.

"Vom face schimbari, jucam prea des in ultimele saptamani. Vom incerca sa avem o echipa buna si sa castigam meciul de Cupa, e un meci foarte important pentru echipa noastra. Acordam respectul cuvenit competitiei, Cupa e o traditie pe care o respectam", a declarat Pellegrini la conferinta de presa de ieri.

Ziua se incheie cu un meci de gala. North Derby, Arsenal - Tottenham, pune fata in fata doua echipe pe val in Anglia.

Arsenal e lider in Premier League, iar Tottenham are un bilant excelent sub comanda noului antrenor, Tim Sherwood - 3 victorii si un egal in cele patru meciuri de campionat.

"Mergem pe Emirates sa castigam trofeul FA Cup", este mesajul razboinic al antrenoului de la White Hart Lane inainte de meci.

Vlad Chiriches e anuntat titular pentru meciul din aceasta seara, dupa ce in urma cu trei zile a fost declarat omul meciului in deplasarea de pe Old Trafford cu Manchester United, partida castigata de Tottenham cu 2-1.