Republica Moldova Campionatul European 2024 Olivia Cucos Polonia Virale
Data publicarii: Miercuri 21 Iunie 2023, 15:25
Data actualizarii: Joi 22 Iunie 2023, 16:51

Republica Moldova a izbutit o revenire istorică împotriva Poloniei, 3-2, în runda a patra a preliminariilor EURO 2024.

Republica Moldova a produs surpriza serii după ce a învins naționala lui Robert Lewandowski. Polonezii au trecut în avantaj prin golul lui Milik, în minutul 12, chiar din pasa superstarului de la FC Barcelona, care iar apoi i-a returnat „favorul” căpitanului, care a dublat avantajul naționalei sale, în minutul 34.

Totul decurgea către o victorie sigură a oaspeților. Însă, Ion Nicolaescu a fost autorul unuei duble de senzație, în minutele 48 și 79, ca în minutul 85, lovitura de cap a lui Vladislav Baboglo să le aducă moldovenilor prima victorie din Grupa E de calificare la Campionatul European din 2024.

Olivia Cucoș a fost talismanul Republicii Moldova

La meci a fost și Olivia Cucoș, care a relatat cele întâmplate pe stadionul din Chișinău încă de când spectatorii și-au făcut apariția la arenă. La final, când arbitrul a fluierat, inclusiv superba jurnalistă sportivă nu și-a putut stăpâni emoțiile și i-a lăudat pe elevii lui Serghei Clescenco pentru reușita istorică.

„Ce se întâmplă pe stadion!? Două goluri marcate de Nicolaescu  și unul de BabogloEu am așa niște emoții pentru naționala mea, pentru echipa mea. A fost un meci tare greu, dar eu cred în ei, credeam de la început.

Victorie, victorie pentru noi”, a declarat Olivia Cucoș pe contul oficial de Instagram.