Miza a fost prea mare! Simona a PIERDUT finala in timp record si numarul 1 WTA: Halep 1-6; 0-6 Muguruza

Simona, la 5 puncte de locul 1!

Simona Halep ramane pe locul 2 WTA, la 5 puncte in spatele Pliskovei. Muguruza vine tare din spate. Va urca pe locul 3 de pe 6 dupa victoria de la Cincinnati.

22:29 20 Aug

Halep: Imi cer scuze pentru acest meci!

Simona Halep s-a scuzat in fata fanilor prezenti pe arena din Cincinnati, dupa o finala extrem de slaba cu Muguruza.

"Va multumesc celor care au venit si m-au incurajat. Azi nu am jucat foarte bine, iar ea a facut un meci mare, felicitari! Imi cer scuze pentru acest meci, voi veni anul viitor si voi incerca sa joc mult mai bine decat am facut-o astazi. Vreau sa multumesc echipei mele pentru aceasta saptamana si pentru tot ceea ce fac pentru mine, dar si celor care ma urmaresc de acasa", a spus Halep, la festivitatea de premiere.

16:33 20 Aug

Halep vs Muguruza

Setul al doilea

0-6 MECI MUGURUZA! Simona rateaza a treia sansa de a devenit numarul 1 mondial, dupa un meci extrem de slab cu Muguruza.
0-5 Muguruza are finala in maini!
0-4 Simona a ratat o sansa imensa! A fost cel mai lung punct al partidei, castigat pana la urma de Muguruza, dupa ce Halep a trimis in fileu.
0-3 Muguruza defileaza pe teren in aceste momente, iar Simona pare resemnata. Nu are nicio sansa daca nu schimba ceva urgent!
0-2 Simona e in continuare moale si nu reuseste sa trimita lovituri periculoase pentru adversara ei.
0-1 BREAK Muguruza! Simona nu se regaseste si rateaza lovituri simple.

Primul set:

1-6 SET MUGURUZA! Jucatoarea din Spania s-a impus in 23 de minute, iar jocul Simonei este debusolant in acest moment.
1-5 Simona a incercat sa aplice sfaturile lui Cahill, dar a esuat. Simona a pierdut punctul, dupa doua duble greseli.

"Deschide mai mult unghiul, nu mai da pe centru. Si ataca mai mult serviciul doi, asa o sa simta amenintat primul serviciu", i-a transmis Cahill Simonei. "Trebuie sa crezi, trebuie sa lupti mai mult, sa fii pozitiva", i-a mai spus australianul. "Nu e vorba de atitudine, trebuie sa schimb ceva in jocul meu!", i-a replicat Simona zambind.

1-4 Game la zero castigat de Muguruza, iar Halep cere interventia lui Darren Cahill.
1-3 IN SFARSIT! Simona isi castiga serviciul si obtine primul punct din meci!
0-3 Muguruza serveste extraordinar si nu ii da nicio sansa Simonei!
0-2 BREAK Muguruza! Jucatoarea din Spania a returnat excelent si a obtinut un punct important in debutul partidei.
0-1 Muguruza isi castiga serviciul, dar Simona a returnat bine si a castigat cateva puncte.

Incepe marea finala de la Cincinnati!

Simona Halep va disputa in aceasta seara finala de la Cincinnati impotriva spanioloaicei Garbine Muguruza, numarul 6 WTA. Daca bate, Simona va deveni noul lider WTA, dupa doua incercari esuate. "Sa speram ca a treia oara va fi cu noroc. Daca nu, e o noua experienta pentru mine", a spus Simona inaintea partidei. Muguruza a invins-o de doua ori pana acum pe Simona pe hard, iar romanca vrea sa-si ia revansa. "Voi da totul si poate voi castiga de data asta", a spus Simona.

09:25 20 Aug
Monica Niculescu ?i Su-Wei Hsieh au pierdut finala de dublu de la Cincinnati

Perechea Monica Niculescu/Su-Wei Hsieh (România/Taiwan) a pierdut, duminic?, finala probei de dublu din cadrul turneului de la Cincinnati.

Monica Niculescu ?i Su-Wei Hsieh au fost învinse de favoritele num?rul 2, Yung-Jan Chan/Martina Hingis (Taiwan/Elve?ia), scor 4-6, 6-4, 10-7, dup? o or? ?i 31 de minute de joc.

Pentru accederea în final?, Niculescu ?i Hsieh vor primi 75.575 de dolari ?i 585 de puncte WTA.

Câ?tig?toarele trofeului vor primi 149.635 de dolari ?i 900 de puncte WTA.

00:33 20 Aug
Halep, finala cu Muguruza la Cincinnati!

Halep a facut un meci grozav cu Stephens, dar in finala o asteapta o adversara in forma, Garbine Muguruza, cea care a invins-o de doua ori pe hard pana acum.

"E un sentiment grozav sa joc din nou finala. Am jucat poate cel mai bun tenis al meu. Ma simt excelent pe aceste terenuri, maine sper sa dau totul din nou. Muguruza m-a invins de doua ori pe hard, poate maine o sa fie ziua mea. O sa dau totul, sper sa castig. Sunt flamanda de victorii, e o provocare mare si o oportunitate mare, dar e meci greu. Vom vedea maine", a spus Halep.
23:24 19 Aug

Halep vs Stephens

6-1 BREAK, SET si MECI! Halep joaca finala cu Murguruza de la Cincinnati! Daca bate, Halep e noul nr.1 WTA!
5-1 Stephens serveste pentru a ramane in meci!
4-1 BREAK SIMONA! Halep e dezlantuita in aceste momente si nu ii da nicio sansa adversarei!
3-1 Halep isi castiga serviciul si se distanteaza in setul al doilea!
2-1 BREAK SIMONA! Meci perfect pana acum pentru romanca!
1-1 Simona serveste foarte bine si reuseste primul as al partidei!
0-1 Incepe setul al doilea, cu Stephens in avantaj!

6-2 SET SIMONA! Halep a incheiat game-ul cu un serviciu de toata frumusetea!
5-2 Simona serveste pentru set!
5-1 Simona face legea pe teren si ataca inchiderea primului set!
4-1 BREAK HALEP! Simona face spectacol in primul set cu Stephens!
3-1 Halep se distanteaza dupa ce isi castiga serviciul!
2-1 BREAK SIMONA! Moment important in debutul meciului!
1-1 Simona isi castiga serviciul, iar partida se anunta echilibrata!
0-1 Sloane Stephens isi castiga serviciul si ia primul punct al partidei.

20:33 19 Aug

Pliskova, ELIMINATA!

Muguruza a invins-o pe Pliskova si s-a calificat in finala de la Cincinnati! Jucatoarea din Spania s-a impus in 2 seturi, 6-3; 6-2. Halep are cale libera catre locul 1 in clasamentul WTA! Pentru asta, trebuie sa castige turneul american!

19:04 19 Aug
Simona Halep trece prin cea mai buna perioada din cariera! Numarul 2 mondial a ajuns la 10 turnee consecutive la care atinge faza sferturilor si la al sasea calificare in semifinale in ultimele patru luni!

Duminica, Simona poate sa se dueleze cu Pliskova direct pentru locul 1 mondial.

"Nu credeam ca voi reusi asemenea performante in acest sezon. Ma temeam pentru genunchiul meu, a fost cea mai dura accidentare din cariera mea de profesionista. Nu stiam la ce sa ma asttept, eram jos din punct de vedere psihic. Dar turneul de la Miami m-a motivat, am fost motivata sa muncesc mai mult si sa imi depasesc limitele.

Acum incerc sa ajung la cel mai inalt nivel posibil, sa vad ce pot sa obtin.. Nu ma gandesc la altceva in acest moment",
a spus Simona in SUA.

02:26 19 Aug

Halep vs Konta

7-6 MECI SIMONA! Halep se impune cu 7-1 in tie-break si merge mai departe in semifinale, acolo unde o va intalni pe Sloane Stephens. In cealalta semifinala se dueleaza Pliskova si Muguruza. Simona ar putea avea o confruntare directa cu Pliskova in finala pentru numarul 1 mondial!

"Cred ca am jucat foarte bine amandoua, am devenit putin nervoasa in setul al doilea, dar am dat totul si am reusit sa ma impun pana la urma. Am hotarat sa fiu mai agresiva si am reusit de aceasta data. Am juca cu Stephens in urma cu doua saptamani, nu va fi usor, e o jucatoare foarte buna, dar sper sa ma impun", a spus Halep.

6-6 Halep a ratat 5 mingi de meci, setul se decide in tie-break!

6-5 Simona salveaza doua mingi de break si reuseste sa preia din nou conducerea! Final incendiar la Cincinnati!

5-4 In loc sa inchida meciul, Simona isi pierde serviciul si cere din nou ajutorul lui Cahill.

5-2 Halep e la un game de semifinalele de la Cincinnati!

4-1 Simona face legea in acest moment pe teren!

2-1 Simona trece printr-o perioada buna si trece la conducerea setului al doilea.

0-1 Konta incepe setul al doilea cu un break!

6-4 SET SIMONA!
Cuvintele lui Cahill si-au facut efectul, iar Simona si-a impus serviciul si a castigat setul!

5-4 Konta face break si serveste pentru egalarea situatei pe tabela. Halep a primit ajutorul antrenorului Darren Cahill, cel care i-a transmis sa fie pozitiva.

5-3 Simona serveste pentru SET! Romanca are un procentaj catastrofal al primului serviciu: 40%!

4-2 BREAK reusit de Simona intr-un moment foarte important.

2-2
Replica vine imediat! Halep face break si n-o lasa pe Konta sa se distanteze pe tabela!

1-2
Halep nu reuseste sa mai salveze mingiile de break ale britanicei si este condusa in acest moment. Start agresiv de meci pentru Johanna Konta. Halep incearca sa raspunda cu lovituri inteligente.

1-0
Simona salveaza o minge de break si castiga primul punct al meciului!

Invingatoarea din aceasta partida o va intalni pe Sloane Stephens in semifinale!

10:28 18 Aug
Halep vs. Konta, ora 02:00

Simona Halep va intalni pe Johanna Konta in sferturile turneului de la Cincinnati. Meciul este programat in noaptea de vineri spre sambata, la ora 02:00, pe Arena Centrala.

Romanca isi poate lua revansa pentru eliminarea de la Wimbledon, cand Johanna Konta s-a impus in faza sferturilor.
18:09 17 Aug

Halep - Sevastova 6-4 6-3

SET 6-3! Simona se califica dupa un joc in care nu a fortat prea tare!
3-2: Simona porneste excelent setul, ajungand repede la 3-0, insa Sevastova echilibreaza si serveste pentru 3-3

SET 6-4! Simona intoarce meciul si castiga 3 game-uri la rand!
3-4: Sevastova face 4 game-uri la rand de la 0-2, Simona are nevoie de un break pentru a egala.
2-1: Simona conduce in inceputul de meci cu un break insa letona revine cu un break.

10:01 17 Aug
Simona Halep va evolua joi de la ora 18.00, cu sportiva letona Anastasija Sevastova, locul 16 WTA si cap de serie 15, in optimile de finala ale turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati.

Partida deschide ziua de joi pe Grandstand, a doua arena ca marime de la Lindner Family Tennis Center,

Simona Halep si Anastasija Sevastova au mai fost adversare de sapte ori, romanca impunandu-se in patru meciuri. Ultimele doua partide dintre Halep si Sevastova, disputate in 2017, au fost castigate de romanca, scor 6-3, 6-1, in sferturi la Stuttgart si scor 6-2, 6-3, in semifinale la Madrid.
22:58 16 Aug
Monica Niculescu, in sferturi la dublu

Monica Niculescu si Su-Wei Hsieh au invins, cu scorul de 6-7 (4), 7-5, 10-8, intr-o ora si 50 de minute, cuplul Kristina Mladenovic/Anastasia Pavliucenkova (Franta/Rusia).
22:57 16 Aug
Irina Begu si Raluca Olaru s-au calificat in sferturile probei de dublu de la Cincinnati, dupa 7-6, 1-6, 10-6 cu cuplul Shuko Aoyama/Darija Jurak (Japonia/Croatia)

In faza urmatoare, cele doua romance vor intalni perechea care va castiga meciul Sania Mirza/Shuai Peng (India/China), cap de serie 4 – Julia Goerges/Olga Savciuk (Germania/Ucraina).
00:44 16 Aug

Simona Halep s-a calificat in optimile turneului de la Cincinnati, dupa 6-4, 6-1 cu Taylor Townsend.

Jucatoarea letona Anastasija Sevastova, locul 16 WTA si cap de serie 15, s-a calificat, miercuri, in optimile de finala ale turneului de la Cincinnati, faza in care o va intalni pe Simona Halep, numarul 2 mondial si favorita 2.

Sevastova a invins-o in turul doi pe italianca Roberta Vinci, numarul 42 mondial, scor 6-2, 7-5, intr-o ora si 33 de minute.

Simona Halep si Anastasija Sevastova au mai fost adversare de sapte ori, romanca impunandu-se in patru meciuri, iar letona in trei.

Ultimele doua meciuri dintre Halep si Sevastova, disputate in 2017, au fost castigate de romanca, scor 6-3, 6-1 in sferturi la Stuttgart si scor 6-2, 6-3 in semifinale la Madrid.

Halep a ajuns anul trecut in faza semifinalelor la Cincinnati, cand a pierdut, cu 3-6, 4-6, in fata germanei Angelique Kerber. in 2015, Halep a evoluat in finala, fiind invinsa de Serena Williams, cu scorul de 6-3, 7-6 (5).

14:48 15 Aug

Simona Halep ocupa locul 10 in clasamentul sportivelor cel mai bine platite din lume, in perioada 1 iunie 2016 - 1 iunie 2017, intocmit de revista Forbes. Jucatoarea romana de tenis a obtinut in perioada respectiva 6,2 milioane de dolari, 4,7 milioane din premii si 1,5 milioane din sponsorizari.

"Halep este in Top 10 WTA de aproape 200 de saptamani. Este cea mai lunga perioada din tenisul feminin. Starul nascut in Romania a incheiat un contract pe multi ani cu Mercedes Benz Romania. Cel mai mare contract de sponsorizare il are cu Adidas", a aratat publicatia americana.

Jucatoarea din Constanta revine in Top 10 castiguri dupa un an de pauza. in perioada 1 iunie 2014 - 1 iunie 2015, ea a ocupat locul 7, cu venituri de 6,8 milioane de dolari.

Pentru al doilea an conescutiv, sportiva cel mai bine platita din lume este Serena Williams, cu 27 de milioane de dolari, dintre care opt milioane premii, urmata la mare distanta de germana Angelique Kerber, cu 12,6 milioane de dolari (7,6 milioane premii). Americanca este prima in acest clasament desi nu mai joaca din ianuarie, dupa ce a ramas insarcinata. Surpinde prezenta in top a jucatoarei canadiene Egenie Bouchard (locul 70 WTA), care a avut o cadere constanta in ierarhia sportiva in ultimii ani. Cu numai 600.000 de dolari premii, dar cu contracte de publicitate cu firme ca Aviva, Rogers, Colgate si Coca-Cola, in valoare de 6,5 milioane de dolari, ea este inaintea Simonei Halep, pe locul 9. De altfel, opt din primele zece sportive cel mai bine platite sunt jucatoare de tenis.

Fata de anul trecut, au iesit din top rusoaica Maria sarapova (locul 2) si Victoria Azarenka (locul 9) din Belarus. Prima a fost suspendata 15 luni pentru dopaj, iar a doua si-a intrerupt cariera pentru a naste. Sarapova a fost prima la castiguri timp de 11 ani, pana in 2015. si Ana Ivanovici din Serbia (locul 8) a iesit din top, dupa ce a pus capat carierei de jucatoare de tenis, anul trecut.