Tenis
Data publicarii: Luni 17 Aprilie 2023, 10:19
Data actualizarii: Luni 17 Aprilie 2023, 11:02

339 este locul ocupat de Andreea Prisacariu în clasamentul WTA LIVE.

Andreea Prisacariu a câştigat titlul la turneul ITF de la Santa Margherita (Italia), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari, duminică, după ce a învins-o pe Miriam Bulgaru, cu 3-6, 6-2, 6-2, într-o finală românească.

Sportiva din Iași (23 ani, 411 WTA), venită din calificări, a obţinut victoria după aproape trei ore de joc (2 ore și 52 de minute), motiv pentru care a urcat 69 de locuri în ierarhia WTA LIVE, până pe poziția 339.

Andreea Prisacariu, la doar 35 de locuri distanță de cea mai bună clasare a carierei

• Andreea Prisacariu, campioană pentru a cincea oară, în circuitul ITF.

Devenind campioană a turneului ITF de calibru W25 de la Santa Margherita di Pula, Andreea Prisacariu și-a adjudecat al cincilea titlu de câștigătoare în circuitul secundar al tenisului feminin.

Prisacariu a mai câștigat două turnee ITF W15 de la Tabarka, în 2019, alte două competiii de același calibru din Antalya, în 2021 și a completat cele patru victorii cu o a cincea, mai importantă, în Italia.

Pentru Andreea Prisacariu acesta este cel mai important titlu din carieră. Cea mai înaltă clasare semnată de Andreea Prisacariu în ierarhia mondială rămâne locul 304, atins în mai 2022.

Ce vede Victor Hănescu schimbat la Sorana Cîrstea: cheia victoriilor uimitoare de la Indian Wells și Miami