VIDEO Sorana Cîrstea a stat doar un minut la conferința de presă, după eșecul cu Muchova: ce a avut de spus

Sorana Cirstea Karolina Muchova US Open 2023 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 06 Septembrie 2023, 10:10
Data actualizarii: Miercuri 06 Septembrie 2023, 10:14

Sorana Cîrstea a avut o ultimă conferință de presă extrem de scurtă, în ediția 2023 a Openului American.

Sorana Cîrstea (30 WTA) a stat doar un minut și jumătate în ultima conferință de presă la care a participat, în ediția 2023 a Openului American.

Calificată pentru prima oară în faza sferturilor de finală ale competiției de mare șlem de la New York, jucătoarea din țara noastră a fost vizibil supărată de rezultatul nefericit înregistrat în partida cu Muchova, a zecea jucătoare a lumii.

Sorana Cîrstea: „Muchova a fost mai bună. A găsit soluții la tot ce i-am propus.”

„Cred cu adevărat că a fost jucătoarea mai bună în această seară. Cu siguranță a jucat un tenis mai bun decât al meu.

În primul set, game-ul patru a fost cheia. Am avut acel game lung, după care, în următorul, am condus cu 40-15. Aș fi putut să egalez la trei, iar de la 3-3 meciul s-ar fi schimbat.

A jucat foarte bine, de-a lungul întregii partide. A avut soluții la tot ce i-am propus. Jos pălăria în fața ei, merită această victorie,” a declarat Sorana Cîrstea, în ultima conferință de presă susținută de ea în ediția 2023 a Openului American.

Sorana Cîrstea, la cinci locuri distanță de cea mai bună clasare a carierei

În ciuda eșecului suferit în faza ultimelor opt jucătoare rămase în competiție la Flushing Meadows, Sorana Cîrstea va urca de luni, 11 septembrie, pe locul 26 WTA.

Cîrstea se află la doar cinci locuri în spatele celei mai bune clasări atinse în carieră, poziția 21.