Reacția lui Nadal, ajuns în semifinalele AO: „Acum 2 luni, nu știam dacă voi mai juca tenis. E un cadou al vieții!”

Rafael Nadal Australian Open 2022 Australian Open 2022 Rafael Nadal Denis Shapovalov Tenis ATP Tenis
Data publicarii: Marti 25 Ianuarie 2022, 11:01
Data actualizarii: Marti 25 Ianuarie 2022, 12:42

Rafael Nadal a admis că norocul a jucat un rol în victoria sa din sferturile Openului Australian, obținută în defavoarea lui Denis Shapovalov.

Rafael Nadal a trecut în 4 ore și 8 minute de canadianul Denis Shapovalov, în sferturile de finală ale Openului Australian 2022, scor 6-3, 6-4, 4-6, 3-6, 6-3.

Nadal va juca a șaptea semifinală a carierei la Melbourne vineri, 28 ianuarie și speră să își treacă în palmares a șasea prezență în ultimul act al Grand Slam-ului din Australia. Rafa Nadal are un singur titlu câștigat însă la antipozi, în 2009.

• În 2012 și 2019, Nadal a fost învins în finala Australian Open de Djokovic, în 2014, de Wawrinka, iar în 2017, de Federer

Australian Open, singurul Grand Slam pe care Nadal l-a câștigat o singură dată

Întrebat de Jim Courier cum a putut să revină după ce Denis Shapovalov a reușit să egaleze de la 0-2 la seturi, Rafael Nadal și-a început interviul cu o doză tipică de sinceritate: „Nu știu. Eram distrus. A fost o zi dificilă, a fost cald. Sincer, nu m-am antrenat pentru asta, dar am fost norocos în finalul meciului.

La început, am jucat grozav, după aceea mi-a fost complicat să joc cu Denis. E un jucător talentat, a servit zdrobitor,” a punctat Rafael Nadal, care și-a admis norocul avut în setul decisiv, în care serva sa nu i-a permis nicio șansă de break jucătorului canadian

Rafael Nadal, la a șaptea semifinală a carierei în Openul Australian

Nadal a avut nevoie de îngrijiri medicale în timpul partidei cu Shapovalov, acuzând dureri stomacale în al patrulea set.

Chestionat dacă se bucură de schimbarea făcută de organizatorii turneului, care i-au programat meciul din semifinale vineri, cu o zi mai târziu decât ar fi fost planificată în edițiile anterioare, numărul 5 ATP a adăugat: „Acum, da. Nu mai am 21 de ani. După acest meci, e grozav să am două zile libere. Cred că voi fi pregătit de semifinală.

Adevărul e că, în urmă cu două luni, nu știam dacă mă voi putea întoarce pe teren vreodată. Iată-mă aici, bucurându-mă de un cadou al vieții - faptul că sunt aici jucând tenis. Mă bucur de moment,” a completat Rafael Nadal, mulțumindu-le australienilor și părăsind Arena Rod Laver în aplauzele acestora.