Begu, invinsa de Kerber, numarul 2 WTA, in doua seturi: 6-2; 6-3. Revansa peste o saptamana la Cluj

Irina Begu Angelique Kerber Tenis
Data publicarii: Sambata 09 Aprilie 2016, 08:51
Data actualizarii: Sambata 09 Aprilie 2016, 08:55

Irina Begu promite revansa in intalnirea de la Cluj din Fed Cup.

Irina Begu a fost invinsa fara drept de apel de germanca Angelique Kerber, principala favorita, cu 6-2, 6-3, vineri, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Charleston (Carolina de Sud), cu 687.900 dolari.

Begu (25 ani, 34 WTA) a acuzat o stare de oboseala dupa cele trei meciuri de cate trei seturi jucate saptamana aceasta la Charleston si a cedat dupa o ora si 12 minute in fata numarului doi mondial, detinatoarea titlului la Charleston.

Irina a castigat primul ghem al confruntarii, dar apoi le-a pierdut pe urmatoarele trei, Kerber a mai reusit un break la 4-2, iar apoi a incheiat setul cu 6-2, in 35 de minute.

In setul secund, romanca a avut 1-0 si 2-1, dar si-a pierdut serviciul al zero la scorul de 2-2, iar apoi Kerber nu a avut probleme in a castiga setul, cu 6-3, si meciul.

Begu a facut numeroase greseli nefortate, raportul fiind de 35 la 9, in timp ce la mingile direct castigatoare a fost de 23-18 pentru Irina.

Romanca va primi un cec de 17.280 dolari si 100 de puncte WTA, iar meciul cu Angelique Kerber (28 ani) a fost un preambul al infruntarii dintre echipele Romaniei si Germaniei, in Fed Cup (16-17 aprilie, Cluj-Napoca).

Begu si Kerber erau la egalitate in privinta meciurilor directe, 2-2, inaintea confruntarii. Germanca a castigat unul dintre meciuri chiar la Charleston, anul trecut, in sferturi, cu 7-6 (3), 7-6 (4). si prima confruntare s-a incheiat tot cu victoria jucatoarei germane, in 2013, in turul al doilea la Indian Wells, cu 6-3, 6-2. Begu s-a impus in 2015, la Australian Open, in primul tur, cu 6-4, 0-6, 6-1, si la Roma, in turul al doilea, cu 6-3, 6-3.

Sursa: Agerpres