Monica Niculescu, eliminata din optimile turneului de la Sankt Petersburg dupa un meci teribil: romanca a castigat primul set, dar a cedat apoi

Monica Niculescu Sankt Petersburg Tenis
Data publicarii: Joi 11 Februarie 2016, 15:06
Data actualizarii: Joi 11 Februarie 2016, 15:13

Monica Niculescu a jucat cat a putut de bine pentru Romania la Fed Cup, dar oboseala si-a spus cuvantul la turneul de la Sankt Petersburg. Romanca, ajunsa in Rusia a doua zi dupa duelul de la Fed Cup, s-a oprit in optimi.

Monica Niculescu s-a oprit in optimile de finala ale turneului WTA de la Sankt Petersburg, fiind eliminata de jucatoarea maghiara Timea Babos, scor 6-4, 1-6, 3-6.

Niculescu a reusit sa castige primul set dupa un inceput slab. Acesta a revenit de la 1-4 si a castigat cu 6-4, dar a cedat in cele din urma meciul.

Babos a trimis duelul in decisiv dupa ce s-a impus in setul secund cu 6-1, pentru ca mai apoi sa castige cel de-al treilea act cu 6-3.

Timea Babos ocupa locul 51 in clasamentul WTA, in timp ce Monica Niculescu se afla pe 37.

Cele doua se mai intalniseara de patru ori pana acum, cu romanca invingatoare in 3 dintre meciuri.

In sferturi, Babos se va duela cu italianca Roberta Vinci, finalista la US Open anul trecut.